Przejdź do treści

Czytelnia

Historia relikwii św. Jana Bosko

  • "Emaus" Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus" w Czerwińsku Nad Wisłą
Ołtarz św. Jana Bosko w Bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie. Między mensą ołtarza a obrazem widoczna jest oryginalna figura św. Jana Bosko, zawierająca jego doczesne szczątki. (fot. guide.supereva.it)
Ołtarz św. Jana Bosko w Bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie. Między mensą ołtarza a obrazem widoczna jest oryginalna figura św. Jana Bosko, zawierająca jego doczesne szczątki. (fot. guide.supereva.it)

W 1929 r. tuż przed beatyfikacją św. Jana Bosko, został otworzony jego grób, znajdujący się na Valsalice, w Turynie. Po otwarciu grobowca, które odbyło się zgodnie z procedurami określonymi przez prawo kanoniczne dla procesu beatyfikacyjnego, stwierdzono, że ciało zmarłego jest nienaruszone.

Jednak po 41 latach od śmierci, skóra trochę pociemniała. Ponieważ ciało Księdza Bosko planowano przenieść w szklanej urnie z Valsalice na Valdocco, na uroczystości beatyfikacyjne, naukowcy i lekarze omówili sposób rozjaśnienia skóry. Niestety, kiedy zastosowali formułę chemiczną, którą wymyślili, nastąpiła reakcja, jakiej się nie spodziewali. Ciało zostało zniszczone na ich oczach. Aby uroczystości beatyfikacyjne mogły się odbyć, zachowane szczątki umieszczono w wykonanej z wosku replice ciała Jana Bosko, a następnie wystawiono do publicznej czci. Kolejny raz wyjęto relikwie na kanonizację w 1934 r. Potem relikwie świętego złożono na stałe w szklanym sarkofagu, który do dziś znajduje się nad bocznym ołtarzem w Bazylice Maryi Wspomożycieli Wiernych w Turynie.

W 2006 r. podczas renowacji Bazyliki została wykonana replika figury św. Jana Bosko. W jej wnętrzu umieszczono cenną relikwię – prawą dłoń świętego. Autentyczność relikwii potwierdziła specjalna komisja. Kości dłoni ułożono na bawełnianym materiale w metalowej kasetce, która została przykryta przezroczystym, hartowanym szkłem, a następnie odpowiednio zabezpieczona. Później relikwie umieszczono w posrebrzanym pudełku (o wymiarach: długość 27 cm, szerokość 9 cm, wysokość 16 cm) i zaplombowano pieczęcią watykańską, stosownie do norm obowiązujących w Kościele. Do relikwii dołączony jest dokument potwierdzający jej prawdziwość. Certyfikat autentyczności wydany jest przez arcybiskupa Turynu i Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wspomniane wyżej pudełko z relikwiami prawej dłoni umieszczone jest we wnętrzu (w klatce piersiowej) repliki figury, przedstawiającej św. Jana Bosko w spoczynku. Od 2009 r. niezwykła urna z relikwią św. Jana Bosko przemierza kraje, w których są obecni Salezjanie. Peregrynacja urny przez pięć kontynentów, odbywa się w ramach przygotowania do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Jana Bosko, która nastąpi 16 sierpnia 2015 r.

W 2013 r. Ksiądz Bosko odwiedzi także Polskę. Relikwie świętego będę w naszym kraju od 27 maja do 17 sierpnia.

Autor

"Emaus"
Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus" w Czerwińsku Nad Wisłą

Źródło

S@lezjanie (Nr 5/2012)


Udostepnij