Przejdź do treści

Wiadomości

Generał Salezjanów u Papieża Franciszka

  • 21 marca 2013 r.
(fot. spm.salezjanie.pl)
(fot. spm.salezjanie.pl)

21 marca, po południu Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez i jego Wikariusz ks. Adriano Bregolin zostali przyjęci przez Papieża Franciszka na Watykanie; spotkanie to upłynęło w klimacie bardzo rodzinnym. Papież ze spontanicznością przyjął list i gratulacje ze strony ks. Cháveza i ks. Bregolina, okazując swoją gotowość do odwiedzenia Turynu w 2015 r.

“Było to krótkie spotkanie, trwające 15 minut, ale bardzo intensywne, w czasie którego wręczyliśmy Ojcu Świętemu list, który napisałem z okazji inauguracji jego pontyfikatu i figurę Maryi Wspomożycielki, którą zaraz ucałował” – mówi Przełożony Generalny.

“Wszystko to, co zobaczyliśmy i odczuliśmy już od chwili jego pierwszego pojawienia się na Placu św. Piotra, w ten niezapomniany wieczór, kiedy został wybrany, przeżyliśmy na nowo i doświadczyliśmy osobiście tego wieczoru: jego pociągającą sympatię, wielką prostotę, serdeczność i zdolność do słuchania i nawiązania kontaktu. Poznał mnie, a uścisk, którym mnie powitał, dał mi odczuć jego wielkie ojcostwo”.

Humanizm Papieża ujawnił się także w jego szczególnym zainteresowaniu osobą ks. Cháveza. “Zapytał mnie o stan mojego zdrowia, ponieważ wiedział, że nie czułem się najlepiej. Zapytał mnie także, kiedy kończę moją kadencję Przełożonego Generalnego. Powiedziałem mu, że dzięki Bogu odzyskałem zdrowie i mogę dalej kontynuować moją posługę, i że za rok skończę mój urząd przełożonego”.

W czasie rozmowy nie zabrakło odniesień do bliskich powiązań Papieża Franciszka z duchowością i dziełem salezjańskim: “Razem – kontynuuje ks. Chávez - wspominaliśmy niektóre z faktów: kiedy to w Aparecida poprosił, aby beatyfikacja Zefiryna Namuncura nie odbyła się w Buenos Aires, ale w Chimpay, motywując tę prośbę takim wyjaśnieniem: W Patagonii salezjanie wszystkiego dokonali; jego przeszłość jako wychowanka salezjańskiego college’u w Ramos Mejía; jego nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki, które wyrażał udając się do Jej Sanktuarium w Almagro dnia 24 każdego miesiąca, aby odprawić Eucharystię – on sam wspomniał, że właśnie w tym sanktuarium został ochrzczony przez salezjanina, ks. Enrico Pozzolego. Rozmawialiśmy także o jego kibicowaniu Klubowi Piłki Nożnej “San Lorenzo”, którego jest honorowym członkiem”.

Przełożony Generalny i ks. Bregolin skierowali także pewne zaproszenia pod adresem Papieża Franciszka, które życzliwie przyjął, okazując swoją całkowitą dyspozycyjność: “za pośrednictwem ks. Sergio Pelliniego, dyrektora wspólnoty salezjańskiej na Watykanie, zaprosiliśmy go do odwiedzenia drukarni i wspólnoty, na co miał odpowiedzieć, że to uczyni. Potem ponowiłem moje zaproszenie do Turynu w dniu 24 maja 2015 r. na Uroczystość Maryi Wspomożycielki z okazji obchodów Dwustulecia urodzin Księdza Bosko. Jego odpowiedź dała nadzieję: "A dlaczegóż by nie?". Na koniec ks. Adriano Bregolin poprosił go, aby przechowywał w swoim gabinecie figurę Maryi Wspomożycielki jako Wspomożycielki i Matki Kościoła, na co ponownie odpowiedział: Uczynię to”.

Przełożony Generalny i jego Wikariusz pożegnali się z Papieżem, dziękując mu za tę możliwość osobistego spotkania i powtórnie zapewnili go o modlitwie i bliskości całej Rodziny Salezjańskiej, zwłaszcza naszego Zgromadzenia.


Udostepnij