Przejdź do treści

Wiadomości

Studenci Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie w Polsce

  • 8 kwietnia 2013 r.
(fot. pila.salezjanie.pl)
(fot. pila.salezjanie.pl)

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2013 roku, grupa studentów Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, udała się do Polski, aby w Toruniu i Bydgoszczy poznawać aspekty polskiego duszpasterstwa młodzieżowego i katechetyki.

Studenci pochodzący z 13 krajów świata (reprezentanci 5 kontynentów) przyjechali wraz z trzema profesorami: Ubaldo Montisci, który jest szefem Departamentu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Katechetyki na wspomnianej uczelni oraz ks. prof. Mirosławem Wierzbickim i prof. Gampaolo Usai. Studenci uczestnicząc w laboratorium z Metodologii Katechetycznej poznawali katechezę i metody nauczania w polskich szkołach, parafiach i innych instytucjach przez pryzmat ośrodków toruńskich i salezjańskiego ośrodka w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu odwiedzili szkoły salezjańskie, w których zapoznali się z organizacją i metodami wychowania oraz kształcenia. Grupę podjęła pani dyrektor ds. dydaktycznych Lila Iglewska, która najpierw zaproponowała uczestnictwo w Eucharystii z klasami III-V. Msza św. sprawowana była w dwóch językach pod przewodnictwem ks. Mirosława Wierzbickiego. Po Mszy obejrzano szkolne aule i spotkano się z dziećmi i młodzieżą oraz kilkoma nauczycielami.

Kolejnym etapem poznawania polskiego duszpasterstwa była parafia diecezjalna św. Antoniego w Toruniu, w której ks. proboszcz Wojciech Miszewski przyjął grupę ze wspaniałą polska gościnnością. Przedstawił on w jaki sposób rozwija się współpraca parafii i szkoły w sektorze katechetycznym oraz jak parafia może odpowiadać na współczesne wyzwania dzieci i młodzieży.

Następnie studenci odwiedzili Toruńską Szkołę Muzyczną, która na samym początku przedstawiła piękny koncert na cześć gości z Rzymu. Pani dyrektor Dorota Zawacka-Wakarecy wraz z ks. katechetą Rafałem Bochenem nakreślili działalność szkoły oraz przedstawili związek szkoły z parafią i rozwojem religijnym w regionie. Szkoła ta bowiem może szczycić się znacznymi osiągnięciami i zaangażowaniem nie tylko na scenie, ale również pracą animacyjną podczas liturgii.

Po wspaniałej „uczcie muzycznej” odwiedzono siedzibę Radia Maryja. Tam można było zobaczyć metody pracy rozgłośni na rzecz krzewienia kultury chrześcijańskiej. Ojcowie pracujący w radio syntetycznie ukazali historię i działalność placówki. W wypowiedziach swoich podkreślili od lat transmitowane katechezy, mające wysoki poziom merytoryczny i duchowy. Zwiedzenie wszystkich sekcji dzieła ojców Redemptorystów wzbudziło wielki podziw ze strony studentów i profesorów z papieskiego uniwersytetu.

W tym samym dniu przyjrzano się pracy naukowców w toruńskim obserwatorium, którzy mozolnie pracują nad kolejnymi osiągnięciami astronomicznymi.

Ostatnim punktem dania była wizyta w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Ta miejscowość i sam zamek stał się dobrą okazją do poznania historii Polski i Torunia.

W kolejnym dniu studenci goszczeni byli przez Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. Tam ks. biskup Józef Szamocki i siostra dr Elżbieta Sozańska - wicedyrektor tegoż wydziału - przedstawiali działalność diecezji w zakresie nauki katechetycznej w szkołach i parafiach. Skupiono się również na katechezie dorosłych, z czym - jak stwierdzili - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Niezwykle emocjonująca wizyta odbyła w szkole specjalnej nr 6. Wszystkim dane było poznać z bliska pracę z dziećmi, które same nie zawsze mogą sobie radzić w codziennym życiu, a tym bardziej w nauce religii. Dlatego ukazanie innych metod edukacyjnych było bardzo ciekawą inicjatywą. Pani dyrektor Alicja Golon z pomocą nauczycieli przedstawiła pracę pedagogów z perspektywy ciężkich wymagań, ale również wielu sukcesów.

Jeszcze inny model wychowania religijnego pokazało bydgoskie oratorium „Dominiczek”. Grupa z Rzymu, udała się bowiem do Bydgoszczy, aby obejrzeć zespół budynków mających cele edukacyjne, tj. szkoły Collegium Salesianum, parafię oraz centrum młodzieżowe. Przyjął ich ks. dyrektor Oratorium, a zarazem prezes Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży ks. Artur Dylewski sdb. Wraz ze swoimi animatorami ukazał duży wachlarz prac wychowawczych jakie są wykonywane.

Ostatnim punktem wizyty w Toruniu było odwiedzenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej Medialnej w której ks. rektor dr Zdzisław Klafka wraz z panią wicerektor Marią Laską i dziekanem wydziału Dorotą Żuchowską przedstawiali program działań szkoły. W kaplicy uczelni sprawowana była Eucharystia w języku włoskim pod przewodnictwem ojca rektora po czym odbyło się spotkanie przedstawiające ten ośrodek naukowy.

W czasie pobytu w Toruniu studenci mieli okazję uczestniczyć w czwartkowej Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja. Zwiedzili z wielką ciekawością dom Mikołaja Kopernika i inne zabytki starego miasta, które wpisane zostały na listę UNESCO.

Autor

ks. Mirosław Wierzbicki sdb


Udostepnij