Przejdź do treści

Wiadomości

Relikwie św. Jana Bosko w szczecińskim Salesianum

  • 15 czerwca 2013 r.

Relikwie św. Jana Bosko przybyły do Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego "Collegium Salesianum" 14 czerwca po godzinie 16.00. Czekaliśmy wraz z młodzieżą, nauczycielami oraz przedstawicielami szkoły na placu przed szkołą. Tam odbyło się powitanie Księdza Bosko.

Grupa cyrkowa działająca w naszych szkołach przygotowała przedstawienie przybliżające apostolską działalność młodego Janka Bosko. Przy relikwiach modliły się również dzieci. Następnie w orszaku procesyjnym udaliśmy się do naszej świątyni pw. św. Jana Bosko. Tam o 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. inspektor Marek Chmielewski. Msza święta była transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. . Podczas Mszy świętej oprawę muzyczną przygotował parafialny chór „Salesianum – Młodzi Duchem” pod dyrekcją księdza Mariusza Kowalskiego.

Po Mszy świętej miało miejsce czuwanie rodzin z małymi dziećmi. Tę część peregrynacji animował ks. Tomasz Żmich. Kolejną grupą, która czuwała przy Księdzu Bosko była młodzież. Wraz z zespołem Symfoneo ludzie młodzi obecni na spotkaniu uwielbiali śpiewam Boga. W godzinie apelu jasnogórskiego młodzież obecna w świątyni podeszła do relikwii, aby dokonać aktu zawierzenia ludzi młodych.

O godzinie 22.30 modlitwy przy relikwiach rozpoczęły siostry salezjanki, które animowały spotkanie z ks. Bosko przedstawicielek sióstr zakonnych pracujących w naszym mieście. Salezjanie pracujący w szczecińskich placówkach zgromadzili się przy księdzu Bosko o godz. 23.15, aby przez wspólny śpiew i modlitwę zawierzyć swoją pracę pośród młodzieży.

O północy rozpoczęła się msza święta, podczas której profesję wieczystą złożył kl. Mirosław Pudło. Mszy przewodniczył ks. Mariusz Wencławek, a słowo Boże wygłosił ks. Mariusz Kowalski. Pomimo późnej pory na modlitwie zgromadziła się spora liczba wiernych.

Po Mszy świętej czuwanie rozpoczęła ADMA. Kolejną grupą, która pragnęła animować modlitwę przy relikwiach księdza Bosko byli alumni szczecińskiego seminarium. Wraz ze swoim księdzem rektorem śpiewem i rozważaniami zanosili prośby w swoich intencjach. W nocy przy księdzu Bosko czuwali także Salezjanie Współpracownicy. Czuwał również Neokatechumenat, Żywy Różaniec. Spotkanie z księdzem Bosko dla sportowców animował o 5.00 ks. Tomasz Żmich. Peregrynację zakończyła poranna Msza święta, której przewodniczył ks. Dariusz Łokietek, a pożegnalną homilię wygłosił ks. Mariusz Wencławek.

Peregrynacja zgromadziła przedstawicieli całego miasta. W gronie studentów była m.in. młodzież z Ukrainy. W uroczystej koncelebrze uczestniczyli współbracia z Korei oraz Włoch. Ksiądz Bosko, jak przed laty zapalił serca młodych i uniósł je do Boga, aby je Jemu ofiarować.

Transmisja z Telewizji "Trwam"
Autor

ks. Mariusz Wencławek sdb


Udostepnij