Przejdź do treści

Wiadomości

KG27: przyjęci przez Papieża Franciszka

  • 2 kwietnia 2014 r.
(fot. ANS)
(fot. ANS)

Poniedziałkowe przedpołudnie w dniu 31 marca było niecodzienne i niezwykłe z racji spotkania z Papieżem Franciszkiem. Wcześniej, zgodnie z tym, co zaplanowano, ojcowie kapitulni odwiedzili Bazylikę św. Piotra, gdzie odnowili wyznanie wiary przy grobie Apostoła.

Następnie, rzucili spojrzenie na figurę Apostoła Piotra i w górę – gdzie ich wzrok zatrzymał się na figurze św. Jana Bosko, po czym udali się do Sali Klementyńskiej na audiencję.

Gorącymi, głośnymi i długimi oklaskami został przywitany Papież kilka minut po godz 12. Przełożony Generalny na początku swojego przemówienia zwrócił się do niego w słowach: „Drogi Papieżu Franciszku, Najdroższy Ojcze”. Ks. Fernández Artime nie omieszkał podziękować Papieżowi za jego gotowość do przybycia do Turynu w 2015 r. z okazji obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko.

Po zakończeniu pozostawił tekst przemówienia w języku hiszpańskim, jeszcze raz zapewniając Papieża o synowskiej miłości salezjanów względem jego osoby, jak również zapewnił o dalszej modlitwie do Maryi Wspomożycielki, jak to miało miejsce wielokrotnie w Sanktuarium w Almagro w Buenos Aires.

Papież Franciszek, jak zwykle w prostym i rodzinnym stylu, skierował swoje słowo do ojców kapitulnych, w którym nie zabrakło odniesień do konkretnych faktów dotyczących życia: umiarkowanie i sjesta, posłani do młodych marginalizowanych, młodzież bezrobotna, możliwe napięcia we wspólnocie, łagodność-serdeczność, troska o powołania. A na zakończenie stwierdził: „Proszę was, módlcie się za mnie! Dziękuję!”.

Można było usłyszeć dwukrotny aplauz na cześć Papieża Franciszka: kiedy zakończył przemówienie i kolejny – kiedy zatrzymał się, aby osobiście przywitać się z każdym z ojców kapitulnych.

Do tego spotkania powrócił potem Przełożony Generalny, rozpoczynając wieczorem prace na forum zgromadzenia kapitulnego: “Przeżyliśmy dzisiaj do południa piękne chwile”.

Ks. Fernández Artime, zapowiadając obrady najbliższych dni, zachęcił ojców kapitulnych do “zaproponowania współbraciom, całemu Zgromadzeniu i im samym gestów, znaków i uchwał, które pomogą nam być prorokami w tym momencie historii, Kościoła i naszego Zgromadzenia”.

Zachęcił też do odwagi “znalezienia takich torów działania, które nas śmiało skierują w stronę ostatnich, najsłabszych, tego, co stanowi najprawdziwszą istotę naszej salezjańskiej opcji na rzecz ubogich, zwłaszcza najuboższej młodzieży”.

Swoje uczestnictwo w obradach kapitulnych rozpoczął także nowy radca regionalny Europy Środkowo-Północnej – ks. Tadeusz Rozmus.

Źródło

Udostepnij