Przejdź do treści

Wiadomości

Florencja w Szczecinie

  • 15 kwietnia 2015 r.
(fot. pila.salezjanie.pl)
(fot. pila.salezjanie.pl)

W dniach od 8 do 13 kwietnia 2015 roku odbyła się wymiana językowo-kulturowa szkół salezjańskich z Florencji i ze Szczecina z Ku Słońcu. Przywitanie włoskich gości: Ks. Kamila Pozorskiego, animatora Danielle i 7 uczniów nastąpiło na lotnisku w Berlinie, po czym miało miejsce zwiedzanie stolicy Niemiec.

Uczniowie z Włoch w trakcie wymiany nocowali w polskich rodzinach, przez co mieli okazję zapoznać się z polską kulturą i gościnnością, a także zawrzeć nowe znajomości z polskimi rówieśnikami. W czwartek i piątek czas do południa był wypełniony, jak przystało na prawdziwych uczniów, lekcjami: głównie angielskiego, a także w-fu.

Czwartkowe popołudnie grupa z Włoch spędziła na zwiedzaniu Szczecina, natomiast w piątkowe udała się do Międzyzdrojów, gdzie oprócz pięknego polskiego morza i plaży mogła zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym rezerwat dla żubrów, dzików i orła bielika. Wieczorem zaś odbył się turniej piłki nożnej z udziałem drużyn: nauczycieli, salezjanów i reszty świata.

Czas sobotni poświęcony został na wyjazd do Międzyrzecza i zwiedzanie poniemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej. Następnie uczniowie z Florencji udali się do "polskiego Rio", czyli Świebodzina, aby zobaczyć największy posąg Chrystusa. Popołudnie zaś spędzili w Dębnie, gdzie zostali ugoszczeni przez ks. Henryka Łąckiego i dzieci z domu dziecka.

Niedzielę nasi goście spędzili w polskich rodzinach, które zorganizowały im między innymi: wycieczkę rowerową, grilla, kręgle itp. Wieczorem miała miejsce pożegnalna kolacja w Szkole Salezjańskiej, podczas której nastąpiły podziękowania, pamiątkowe zdjęcia i zapewniania o rewizycie we Florencji. W poniedziałek rano grupa włoska pożegnała się z uczniami gimnazjum, po czym udała się do Berlina, skąd odleciała do Florencji.

Autor

Ks. Paweł Wątor SDB


Udostepnij