Przejdź do treści

Wiadomości

Papież Franciszek w Bazylice Maryi Wspomożycielki

  • 23 czerwca 2015 r.
(fot. ANS)
(fot. ANS)

W końcu przybył, przejeżdżając środkiem pomiędzy dwoma szpalerami witających go tłumów, wśród aplauzu i okrzyków młodzieży, wychowawców i wiernych, którzy codziennie odwiedzają Bazylikę Maryi Wspomożycielki i Valdocco, mieszkańców całej dzielnicy, która w swoim czasie stanowiła peryferie Turynu. Po oddaniu czci Całunowi i hołdu Matce Boskiej Pocieszenia, Papież Franciszek dotarł do “duchowego serca” dzieła salezjańskiego.

Po pozdrowieniu zgromadzonych, którzy na niego oczekiwali od wielu godzin na Placu Maryi Wspomożycielki, Papież wszedł do wnętrza Bazyliki, witając się, a następnie udając do grobu Księdza Bosko, aby oddać cześć jego śmiertelnym szczątkom i pomodlić się przy ołtarzu jemu poświęconym. Była to chwila osobistej i żarliwej modlitwy Papieża jezuity, który nigdy nie ukrywał swojego nabożeństwa do św. Jana Bosko i swoich rysów typowo “salezjańskich”.

Modlitwa do Jezusa Eucharystycznego, która potem miała miejsce, przypomniała, że u podstaw życia Kościoła znajduje się zawsze żywa osoba Chrystusa i jego dar, jakim obdarował ludzkość, stając się Chlebem dla wszystkich.

Bardzo wymowna, a jednocześnie pełna wielkiej głębi duchowej była modlitwa odśpiewana przez tenora z Livorno Marco Volerego, który, z towarzyszeniem organów mistrza Maurizio Palazzo, wykonał “Ave Maria” Wawiłowa.

Następnie w imieniu Rodziny Salezjańskiej – “drzewa o licznych gałęziach” – zabrał głos Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który witając Ojca Świętego, podziękował mu za jego wizytę, powtórnie zapewniając o zaangażowaniu wszystkich tych, którzy inspirują się Księdzem Bosko, w wypełnianie nauczania papieskiego, zwłaszcza gdy chodzi o “szczególną opiekę nad ubogą młodzieżą”.

Po czym Przełożony Generalny wręczył niektóre z darów Papieżowi Franciszkowi – inne, jak motor z ubiegłej epoki, jaki wykonali uczniowie ośrodka kształcenia zawodowego z Bra, zostaną przekazane później – i oddał głos Papieżowi, a po przemówieniu Ojca Świętego odmówiono modlitwę, która została specjalnie przygotowana na tę okazję, a na koniec zostało udzielone błogosławieństwo Maryi Wspomożycielki.

W taki oto sposób dobiegło końca bardzo oczekiwane spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Bazylice Maryi Wspomożycielki, ale nie skończyło się świętowanie, które było kontynuowane z entuzjazmem przez zgromadzonych zaraz po tym, jak Ojciec Święty ukazał się na placu, aby jeszcze raz objąć wzrokiem pielgrzymów, ludzi młodych i wiernych tam zgromadzonych.

Przeczytaj przemówienie przygotowane przez Papieża Franciszka na spotkanie z Salezjanami i Córkami Maryi Wspomożycielki

Źródło

Udostepnij