Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony Gneralny: Zapowiedź Wiązanki na rok 2016

  • 7 lipca 2015 r.
(fot. lodz.salezjanie.pl)
(fot. lodz.salezjanie.pl)

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime podał temat i linie przewodnie Wiązanki na rok 2016: "Z Jezusem przemierzamy razem drogę Ducha!".

W czasie letniej sesji plenarnej Rady Generalnej wypracowano temat Wiązanki na przyszły rok. Ks. Á.F. Artime, zastanawiając się nad przesłaniem zawartym w jego drugiej Wiązance jako Przełożonego Generalnego, umieścił w centrum różne aspekty: przede wszystkim działanie Ducha Świętego, który działa w wolności i puka do drzwi każdej istoty ludzkiej; następnie – doświadczenie drogi, szlaku, którzy wszyscy mają do przemierzenia w swoim życiu; i wreszcie – sens tej przygody, ponieważ często na tej drodze – zarówno na poziomie wewnętrznym, jak i duchowym – “nie ma pewników”, bo idziemy do przodu poruszani świadomością, że Duch nas zaskoczy i wyprowadzi poza nasze oczekiwania”.

W tej drodze prawdziwym przewodnikiem jest Jezus, który “zawsze poszukiwał woli Ojca, który w swoim Duchu go inspirował, towarzyszył mu, pobudzał do działania i prowadził”. Innymi świadkami są Maryja z Nazaretu, “która przeżyła drogę Ducha będącą zaufaniem Bogu, nie wiedząc, jaki będzie punkt dojścia”, oraz Ksiądz Bosko, który “przeżył całe swoje życie, otwierając się na Ducha, ponieważ jego pragnieniem było odpowiedzieć na to, czego Bóg od niego zażądał, w odniesieniu do niego i jego chłopców”.

Jak wyjaśnia Przełożony Generalny, ta wewnętrzna i duchowa droga, którą przemierzamy w towarzystwie Ducha Świętego, wyraża się w:

  • głębokim doświadczeniu wiary;
  • pielęgnowaniu wymiaru wspólnotowego tej samej wiary;
  • wzrastaniu w miłosierdziu i braterskim wymiarze życia.

I na koniec, jak tłumaczy ks. Á.F. Artime, pojawia się uprzejma prośba: “chcemy prosić was, drodzy młodzi, byście zechcieli przemierzyć tę drogę wraz z nami! Uczmy się razem, nabywajmy to doświadczenie wspólnie, bo to zrobi nam wszystkim bardzo dobrze”. To “razem” jednoczy salezjanów, Rodzinę Salezjanską oraz animatorów i młodzież z wszystkich środowisk salezjańskich na poziomie globalnym.

Dokument Przełożonego Generalnego, traktujący o tytule i liniach przewodnich Wiązanki 2016, znajduje się w różnych językach na stronie sdb.org. Dalsze opracownie tego przesłania będzie kontynuowane w najbliższych miesiącach, a jego ostateczny tekst będzie zaprezentowany pod koniec roku.

Źródło

Udostepnij