Przejdź do treści

Wiadomości

Włochy: VII Światowy Kongres Maryi Wspomożycielki

  • 11 sierpnia 2015 r.
(fot. ANS)
(fot. ANS)

“Podnieść się i jeść”: taka mogłaby być myśl przewodnia towarzysząca uroczystości zakończenia VII Światowego Kongresu Maryi Wspomożycielki, która miała miejsce w świątyni na Colle Don Bosco w niedzielę 9 sierpnia.

Kongres był ważnym wydarzeniem w tym roku dwusetlecia urodzin św. Jana Bosko, ukazując centralne miejsce Maryi w historii jego życia. Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime powiedział w swojej homilii o obrazku, jaki Ksiądz Bosko wręczył swoim chłopcom, kiedy chciał wskazać na dwa punkty oparcia na drodzie wiary: Eucharystia i Matka Jezusa. Ale jeszcze coś wypływa z tego: “Cały glob ziemski jest podtrzymywany przez te dwie kolumny” – podkreślał Ksiądz Bosko, tzn. że cała historia ludzka bazuje na Maryi, która potrafiła uratować ludzkość, podporządkowaną Szatanowi, kiedy zgodziła się zostać matką Zbawiciela, i na całkowitym oddaniu Syna, które odnawia się w Eucharystii.

Zaproszeniem, jakie jest kierowane także dzisiaj pod adresem salezjanów, jest właśnie owo “podnieść się”, nabranie odwagi do stawienia czoła wyzwaniom związanym z wychowaniem w naszym czasach, podtrzymanie kreatywności pedagogicznej, czyniąc to z entuzjazmem. A także “jeść”, tj. karmić głęboką motywację swojego zaangażowania duchowym pokarmem ołtarza i podtrzymać w ten sposób siły na trudy drogi.

Ks. Ángel Fernández Artime zapowiedział najbliższe spotkanie o zasięgu światowym: VIII Światowy Kongres Maryi Wspomożycielki, który odbędzie w Argentynie w sierpniu 2019 r. Bardzo wiele racji przemawia za wyborem tego miejsca: ziemia pierwszej salezjańskiej wyprawy misyjnej, z niej pochodzi papież Franciszek, charakteryzuje się poza tym pełną otwartością ze strony lokalnej Rodziny Salezjańskiej, która chce zorganizować to wydarzenie. A ponadto, przypadnie wtedy 150. rocznica założenia Stowarzyszenia ADMA, a oba sanktuaria – Matki Bożej w Luján i “María Auxiliadora” w Almagro – są gotowe być kontynuatorami tej szczególnej pobożności salezjańskiej.

Uroczystość zakończyła się gorącym podziękowaniem za zorganizowanie Kongresu i pod adresem ekipy ludzi młodych i dorosłych “w niebieskich koszulkach z napisem staff”, do których zwrócił się Przełożony Generalny, doceniając ich wielką dyspozycyjność i skuteczność, co zapewniło doskonały przebieg całego Kongresu. “Była to praca prosta i pokorna” – zauważył ks. Ángel Fernández Artime, co zostało nagrodzone długimi i spontanicznymi brawami w świątyni Księdza Bosko, które odezwały się ponownie, kiedy przemówił ks. Pier Luigi Cameroni.

Ten promotor ADMY nie omieszkał powiedzieć o “cudzie”, nawiązując do wydarzenia, które odbyło się w 150. rocznicę położenia kamienia węgielnego pod Bazylikę Maryi Wspomożycielki na Valdocco. “ Wszystkie przygotowania przebiegły bardzo dobrze, pomimo niepewności, jakie mieliśmy: istotnie, chodziło o to, by połączyć ze sobą przez cztery dni osoby, które się nie znały, pochodzące z różnych kontynentów. Pokonaliśmy barierę językową. Wszystko odbyło się w planowanym czasie i we właściwy sposób. Było tak, jak to podoba się Maryi. Ona jest źródłem równowagi i harmonii”. Taki sam entuzjazm i wyrazy uznania zostały wyrażone przez Matkę Yvonne Reungoat, która jeszcze długo rozmawiała z młodymi po celebracji eucharystycznej.

Źródło

Udostepnij