Przejdź do treści

Wiadomości

16 sierpnia 2015: Eucharystia Dwusetlecia na Colle Don Bosco

  • 17 sierpnia 2015 r.
(fot. www.flickr.com)
(fot. www.flickr.com)

Po trzech latach przygotowań i roku obchodów nadszedł w końcu wielki dzień 200. urodzin Księdza Bosko. “W dniu dzisiejszym dziękujemy Bogu za jego wspaniałe działanie w historii, a bardziej konkretnie –w tej historii, która została zapoczątkowana na wzgórzach Becchi” – powiedział 10. Następca Księdza Bosko w czasie uroczystej Eucharystii.

Po przebudzeniu się (tych, co spali) po długiej nocy wigilii Dwusetlecia, młodzi uczestnicy “SYM DON BOSCO 2015” na nowo wypełnili Colle Don Bosco typową dla nich żywiołową radością.

Następnie, w obecności tysięcy zgromadzonych tam wiernych, nie tylko młodzieży, na Colle Don Bosco rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, a koncelebrowali: arcybiskup Turynu - abp Cesare Nosiglia, ks. Pascual Chávez, emerytowany przełożony generalny, i dziesiątki innych kapłanów.

Po słowach pozdrowienia, skierowanych do młodzieży (“będącej motywem życia kapłańskiego i duszpasterskiego Ksiądza Bosko oraz dzisiejszym nas wszystkich” Przełożony Generalny przypomniał o duchu, który towarzyszył rok temu, także na Colle, rozpoczęciu obchodów Roku Dwusetlecia: tym znaczonym możliwością podjęcia prawdziwej odnowy duchowej i duszpasterskiej oraz większego ożywienia charyzmatu salezjańskiego.

Po 12 miesiącach, w czasie dzisiejszej Eucharystii chcemy “dziękować Panu za ten rok, który przeżyliśmy, za wszystkie łaski, jakich nam udzielił, i za życie, które się odnawia i przynosi owoc jako dar tego Dwusetlecia”. A jednocześnie jeszcze raz chciał skupić uwagę na wejrzeniu tego kapłana żyjącego w XIX w., “który przeżył bardzo na serio słowa, jakie Jezus wypowiedział do dwunastu”, stając się sługą wszystkich, a zwłaszcza najbiedniejszych, opuszczonych i znajdujących się w niebezpieczeństwie.

A poza tym, ks. Á.F. Artime przypomniał o wskazaniach, jakie pozostawił Rodzinie Salezjańskiej papież Franciszek w tym roku, w czasie swojej wizyty na Valdocco i w swoim liście z 24 czerwca: odniesienie do osoby Matusi Małgorzaty, zachęta do wyjścia i podejmowania odważnych wyborów na wzór Księdza Bosko; zamiar powołania szerokiego ruchu ubogich dla ugogich, wychodząc poza granice języka, rasy, kultury i relilgii, a także – styl przyjęcia i radości.

Kończąc, Przełożony Generalny wskazał na krok, który należy postawić po obchodach tego Dwusetlecia: “Śnić o przyszłości posłannictwa ewangelizacyjnego i wychowawczego naszej Rodziny Salezjańskiej, czyniąc to z mocą i nowością przekazu ewangelicznego, z odwagą i wejrzeniem profetycznym, pozwalając prowadzić się Duchowi”.

Kazanie w języku włoskim jest dostępne w dziale SERWIS ANS.

Więcej zdjęć z Mszy św. Dwusetlecia można zobaczyć na www.flickr.com.

Źródło

Udostepnij