Przejdź do treści

Wiadomości

Międzynarodowe warsztaty artystyczne ArtCrew z Salezjańskim Centrum z Odessy

  • 14 stycznia 2016 r.

Zakończyły się międzynarodowe warsztaty edukacyjno - artystyczne „Magia cyrku” organizowane przez Akademię Młodzieży z Polic k. Szczecina i Salezjańskie Centrum Młodzieżowe Don Bosco z Odessy na Ukrainie.

Współpraca Akademii Młodzieży z prowadzonym przez polskich salezjanów Centrum Młodzieżowym Don Bosco z Odessy trwa już od wielu lat. Organizowane są wspólne obozy edukacyjne dla młodzieży z Ukrainy i Polski. W zeszłym roku podczas wakacyjnego obozu w Bieszczadach młodzież przygotowała widowisko plenerowe „Przerwany krąg” opowiadające o przeżyciach młodych ludzi żyjących w cieniu wojny. Podczas kolejnego projektu młodzież nagrała utwór muzyczny i teledysk „Nie strzelajcie”. Scenariusze tych prezentacji powstawały każdorazowo w oparciu o przemyślenia samych uczestników.

Warsztaty „Magia cyrku” trwały od 2 do 8 stycznia w Poroninie i były czasem intensywnego rozwijania warsztatu artystycznego młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem technik cyrkowych. Oprócz podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży kandydujących do grupy ArtCrew w warsztatach udział wzięła też grupa Circus z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 w Warszawie, która prowadzi bardzo podobną działalność jak grupa ArtCrew z Trzebieży.

Dla polskich uczestników, na co dzień przebywających w ośrodku wychowawczym, współpraca z salezjańską grupą z Odessy to nie tylko czas rozwoju artystycznego, ale również formacji religijnej. Polscy salezjanie pracujący na Ukrainie, uczestniczący jako opiekunowie młodzieży z Odessy w międzynarodowych warsztatach, dużą wagę przykładają do asystencji i formacji chłopców z ośrodka wychowawczego z Trzebieży, oferując im konferencje, możliwość udziału w codziennej Mszy św., indywidualne rozmowy i inne formy wsparcia. Ten aspekt międzynarodowych spotkań z udziałem grupy ArtCrew i Salezjańskiego Centrum Don Bosco w Odessie nadaje im szczególnego wychowawczego wymiaru.

„Nie strzelajcie” – utwór nagrany podczas zeszłorocznych warsztatów ArtCrew i Don Bosco Odessa:

Grupa ArtCrew z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży w ramach projektu Akademii Młodzieży nagrała w zeszłym roku film fabularny „FATHER0” (www.father0.akademiamlodziezy.pl) opowiadający o trudnych relacjach z ojcami. Muzykę do filmu udostępniła wychowankom MOW grupa Luxtorpeda.

Trailer filmu:

Na planie filmu „FATHER0” powstał też teledysk do utworu „Nieobecny nieznajomy” Luxtorpedy:

Obecnie chłopcy z Ośrodka nagrywają swoją pierwszą płytę z autorskimi utworami oraz przygotowują teatralne przedstawienia bajek, których premiera planowana jest na marzec br. Z pewnością przydadzą się w nich umiejętności cyrkowe zdobyte podczas zakończonych właśnie międzynarodowych warsztatów cyrkowych z salezjańską grupą z Odessy.

Autor

Marcin Głuszyk


Udostepnij