Przejdź do treści

Wiadomości

Szczecin: Ministranckie święto zakończone

  • 3 maja 2016 r.

XXIII Ministranckie Święto Dominika Savio tym razem gości w Szczecinie. 29 kwietnia do salezjańskiej placówki na "Ku Słońcu" zjechało się około 400 ministrantów z inspektorii pilskiej, aby spotkać się w radosnej atmosferze zabawy, modlitwy i sportowej rywalizacji.

Wspólne świętowanie rozpoczął radosny przemarsz do parafii pw. Św. Jana Bosko. Tam została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył inspektorialny delegat ds. Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Michał Słodkowski, homilie wygłosił delegat ds. Młodzieży ks. Wiesław Psionka, w którym zachęcił ministrantów do zakładania towarzystwa Niepokalanej i życia według motta św. Dominika Savio: "Lepiej umrzeć niż zgrzeszyć". Po wspólnej modlitwie wszyscy wrócili do szkoły na "Ku Słońcu", aby zregenerować siły na jutrzejszy pełen emocji dzień.

„Rób wszystko byle byś nie grzeszył” – te słowa św. Jana Bosko idealnie pasują, aby opisać drugi dzień podczas XXIII Ministranckiego Święta Dominika Savio. Po porannych modlitwach i śniadaniu, które miało miejsce „pod chmurką”, ministranci zjechali się na stadion, aby rozpocząć zmagania w zawodach lekkoatletycznych. Po ślubowaniu i odśpiewaniu hymnu państwowego, zawody zainaugurował bieg na 60m, następnie ministranci rywalizowali m.in. w pchnięciu kulą, skoku w dal, sztafecie, przeciąganiu liny. Wszystkie konkurencje dostarczyły wielu emocji zawodnikom jak i kibicom, którzy obserwowali zmagania z trybun. Po wspólnym posiłku ministranci wraz z opiekunami przenieśli się do Lasku Arkońskiego, aby tam rywalizować w biegu przełajowym.

Popołudnie był to czas na wspólną integrację. Dzięki sponsorom uczestnicy święta mogli wziąć udział w rejsie po Odrze i podziwiać uroki miasta z innej strony. Wieczorem została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilie wygłosił ks. Adam Popławski, wikariusz inspektorialny. W kazaniu ksiądz Adam podkreślił jak ważną postacią dla ministranta powinien być ksiądz Bosko.

Można zostać lekarzem, nauczycielem, ministrantem. Jednak jest zasadnicza różnica pomiędzy „zostać”, a „być”. Takie przesłanie skierował do wszystkich ministrantów ks. Tadeusz Balicki, prezes SALOSu, który przewodniczył porannej Eucharystii w trzeci i ostatni dzień Święta.

Następnie po wspólnym śniadaniu ministranci wraz z opiekunami udali się na boiska, które mieszczą się przy stadionie piłkarskim Pogoni Szczecin. Po wspólnej rozgrzewce rozpoczęły się mecze, które rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia.

Kolejnym stałym punktem Ministranckiego Święta Dominika Savio był mecz w piłkę nożną salezjanie – ministranci, który zakończył się zwycięstwem MINISTRANTÓW!!! Do wyłonienia zwycięscy potrzebne były rzuty karne, gdyż w regulaminowym czasie gry odnotowano remis 3:3.

Wspólne świętowanie zostało zakończone rozdaniem nagród dla najlepszych drużyn. Do zobaczenia za rok!

Autor

Patryk Szczepaniak
Salezjańska Grupa Medialna


Udostepnij