Przejdź do treści

Wiadomości

Ląd: Natura i łaska w formacji zakonno-kapłańskiej

  • 17 czerwca 2016 r.
(fot. pila.salezjanie.pl)
(fot. pila.salezjanie.pl)

Kolejny raz współbracia z różnych dzieł formacyjnych w Polsce mieli swoje coroczne spotkanie szkoleniowo-integracyjne. Tegoroczna edycja „Formacji formatorów” odbywała się w Lądzie we wspólnocie św. Bernarda (Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego) w dniach od 12 do 15 czerwca.

Wydarzenie obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i warsztatową. W ramach pierwszej z nich uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji przygotowanych przez zaproszonych gości: salezjanów - ks. dra Stanisława Jankowskiego, ks. prof. dra Zbigniewa Formellę i ks. dra Macieja Sarbinowskiego oraz przez dr Jolantę Próchniewicz. Część warsztatową prowadzili ks. Formella i ks. Sarbinowski.

W program lądzkiego spotkania wpisał się także wyjazd do Poznania. Jego celem było Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które w nowoczesny i atrakcyjny sposób ukazuje zwiedzającym historię początków państwa polskiego oraz chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Chętni mogli nawiedzić także katedrę – bazylikę mniejszą, gdzie spoczywa abp Antoni Baraniak – salezjanin.

Podczas „Formacji formatorów” nie zabrakło również chwil wspólnej modlitwy – celebracji Mszy św. oraz poszczególnych części Liturgii Godzin, spotkań braterskich ze współbraćmi młodszymi odbywającymi formację postnowicjacką w Lądzie oraz rozmów, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

W tym roku „Formację formatorów” poświęcono zagadnieniu natury i łaski w formacji zakonnej i kapłańskiej. Uczestnicy, których w sumie było przeszło dwudziestu, przyjechali z domów formacyjnych w Lądzie, Krakowie, Kopcu i Woźniakowie. W spotkaniu uczestniczyli również wikariusze księży inspektorów z Warszawy, Krakowa, Piły i Wrocławia. Wśród uczestników znaleźli się: rektorzy i dyrektorzy wspólnot seminaryjnych, magistrzy nowicjatów, socjusz nowicjatu, spowiednicy, wykładowcy, kierownicy bibliotek, ekonom oraz duszpasterz powołań.

Autor

Ks. Piotr Szlufik SDB


Udostepnij