Przejdź do treści

Wiadomości

Dekanalna Pielgrzymka do Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

  • 26 września 2016 r.

Pod hasłem "Do końca nas umiłował" odbyła się w sobotę 24 września Dekanalna Pielgrzymka do Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, jako świątyni Roku Jubileuszu Miłosierdzia Bożego. Ogółem pielgrzymowało ok. 400 osób z parafii Dekanatu Elbląg-Północ.

Większość osób dotarła autokarami, samochodami osobowymi i w małych grupach pieszych. O godz. 6:00 rano z Elbląga, w strugach deszczu, wyruszyła 80 - osobowa pielgrzymka piesza. Część trasy prowadziła „drogą ekstremalną”, znaną z Drogi Krzyżowej.

Pierwsi pielgrzymi zameldowali się w Tolkmicku przed godz. 11:00. Wszystkich witał ks. Proboszcz Józef Grochowski - gospodarz tolkmickiej parafii.

Konferencję na temat Miłosierdzia Bożego wygłosił ks. Grzegorz Piśko. Nabożeństwo pokutne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Józef Grochowski. Była to też okazja do spowiedzi, jak zresztą przez cały czas trwania tego pielgrzymkowego spotkania.

Przed godziną 13:00 wszyscy wyszli przed kościół, by powitać pielgrzymkę pieszą. Ich radosny śpiew słychać był z daleka. Powitał ich w asyście wszystkich, przybyłych wcześniej księży ks. Mieczysław Tylutki – Dziekan Dekanatu Elbląg – Północ.

Odnowiono Przyrzeczenia chrzcielne a następnie wszyscy, ze swoimi intencjami w sercach, przeszli przez „Bramę Miłosierdzia”.

O godz. 13:00 pielgrzymów powitał pan Andrzej Lemanowicz – Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. Walentego Szymańskiego – Wikariusza Generalnego Diecezji Elbląskiej. Słowo Boże wygłosił ks. Edward Rysztowski. Oprawę liturgiczną zapewniła Schola z Parafii Świętej Rodziny w Elblągu.

Na twarzach wszystkich obecnych widać było wielkie skupienie i przeżycie tej Eucharystii i tej pielgrzymki…
Po Mszy Św. wszyscy zostali zaproszeni na bardzo smaczną grochówkę. Przed kościołem pielgrzymi stworzyli radosny „piknik”, aż do godz. 15:00.

O godz. 15:00 – Godzinie Miłosierdzia, rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Janusz Łukowski.

Na zakończenie tego pielgrzymkowego spotkania, po błogosławieństwie, wszyscy ucałowali relikwie Św. Siostry Faustyny Kowalskiej – Sekretarki Pana Jezusa, które mamy w naszym kościele.

Jeszcze tylko ogłoszenia organizacyjne i pielgrzymi powsiadali do autokarów i swoich samochodów, by powrócić do miejsc zamieszkania.

W pielgrzymce uczestniczyli parafianie z elbląskich parafii: Św. Pawła, Św. Wojciecha, Św. Rafała, Św. Józefa, Św. Rodziny, Św. Alberta, oraz pielgrzymi z Parafii w Łęczu, Milejewie, Cieplicach, Pogrodziu, Próchniku, Kadynach i Tolkmicku.

Wszystkim z serca dziękujemy i zapraszamy do ponownych odwiedzin.

Autor

Daniela Bukowska


Udostepnij