Przejdź do treści

Wiadomości

Kraków: „Biskup niezłomny” - sympozjum o ks. abp. Antonim Baraniaku

  • 29 kwietnia 2017 r.
Kraków: „Biskup niezłomny” - sympozjum o ks. abp. Antonim Baraniaku. (fot. Andrzej Płachetko / sdb.org.pl)
Kraków: „Biskup niezłomny” - sympozjum o ks. abp. Antonim Baraniaku. (fot. Andrzej Płachetko / sdb.org.pl)

W poniedziałek, 24 kwietnia, w murach Salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Łosiówce odbyło się sympozjum historyczno–pedagogiczne poświęcone osobie księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Spotkanie rozpoczął przełożony salezjańskiej Inspektorii Krakowskiej ks. Adam Parszywka SDB, zaś rolę prowadzącego pełnił ks. Andrzej Gołębiowski SDB. Wśród zaproszonych gości byli między innymi J.E. Arcybiskup Marek Jędraszewski, ks. Tadeusz Rozumus SDB – Radca regionalny oraz inspektorzy z Warszawy, Piły i Wrocławia.

Po słowach powitania uczestnicy sympozjum obejrzeli film dokumentalny zatytułowany „Żołnierz Niezłomny Kościoła” w reżyserii Jolanty Hajdasz. Ukazał on postać Arcybiskupa Baraniaka jako bohaterskiego kapłana, niezłomnego metropolitę poznańskiego, który był aresztowany i bezlitośnie przesłuchiwany w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953–55.

Następnie sama autorka filmu opowiedziała o motywacji jaka skłoniła ją do wyreżyserowania filmu, a także dała świadectwo wpływu postaci arcybiskupa Baraniaka na jej życie osobiste i zawodowe.

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie – dr hab. Filip Musiał w swoim wystąpieniu „Prześladowanie Kościoła przez państwo komunistyczne w latach 1944 – 1956” przedstawił mechanizm walki państwa komunistycznego z Kościołem. Ukazał formy represji, wywierania nacisku na hierarchów oraz sposoby szkalowania i odbierania dobrego imienia ludziom Kościoła. Wykład ten stanowił tło, na którym osoba arcybiskupa Baraniaka została jeszcze bardziej uwypuklona.

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski, który związany był z arcybiskupem Baraniakiem i przyjął z jego rąk sakrament święceń kapłańskich, wygłosił referat pt. „Teczki na Baraniaka”. Mówił o portrecie arcybiskupa jaki wyłania się z materiałów zbieranych przez funkcjonariuszy SB podczas inwigilacji, a obecnie przechowywanych w archiwach IPN.

Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny podczas którego każdy mógł podzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami czy skierować pytanie do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, pana Filipa Musiała czy pani Jolanty Hajdasz.

Duża ilość przybyłych gości, zgromadzonego audytorium, dziennikarzy i fotoreporterów zaświadczyły o potężnym zainteresowaniu, wciąż nie do końca odkrytą postacią Biskupa Niezłomnego.

Organizatorami sympozjum byli: Archidiecezja Krakowska, Inspektoria Salezjańska św. Jacka w Krakowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Salezjańskie Centrum Edukacyjne.

Autor

Akacjusz Cybulski SDB

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij