Przejdź do treści

Wiadomości

Oaza: zjazd diakonii ewangelizacyjno-medialnej oraz modlitewnej

  • 19 grudnia 2017 r.
Oaza - zjazd diakonii: ewangelizacyjno - medialnej oraz modlitewnej
Oaza - zjazd diakonii: ewangelizacyjno - medialnej oraz modlitewnej

Ostatni weekend listopada upłynął Oazowiczom naszej inspektorii w wyjątkowy sposób. Pierwszy raz w ciągu 40-letniej działalności salezjańskiej Oazy odbył się zjazd dwóch diakonii – modlitewnej oraz ewangelizacyjno-medialnej. Pionierski, trochę prowizoryczny, ale, co najważniejsze, owocny!

Otwieramy nowy rozdział w historii Ruchu – mówił moderator inspektorialny, ks. Bartłomiej Chmielewski. Istotnie, program spotkania zawierał w sobie punkty, których nie znaleźlibyśmy nigdzie indziej.

Diakonia ewangelizacyjno-medialna postawiła na... odnajdywanie w uczestnikach talentów. Jej głównym zadaniem było omówienie formuły i rozpoczęcie uzupełniania kroniki Ruchu Światło-Życie. Dzięki zaangażowaniu uczestników, spora część pustych kart zapełniła się zdjęciami, opisami i pięknymi rysunkami. W sobotę mieliśmy okazję wysłuchać
aż 5 konferencji. Trzy z nich mówiły o mediach – głównie o platformach społecznościowych i naszych możliwościach ewangelizacji na ich polu. Mówiliśmy o tym, jak podchodzić do bliźniego przy okazji przekazywania mu Dobrej Nowiny. Dowiedzieliśmy się dodatkowo o podstawach projektowania grafiki.

Poza zdobywaniem teoretycznej wiedzy znaleźliśmy też czas na konkrety – ustaliliśmy, co jest konieczne do zrobienia w naszych wspólnotach, żeby je ubogacić i jak najlepiej wypromować na zewnątrz. Postanowiliśmy zainwestować trochę czasu i zaangażowania w oazowe Facebooki, bo wiemy, że dzięki temu możemy zwerbować więcej osób do Ruchu.

Równolegle swoją formację przeżywała diakonia modlitwy. Oprócz rozważania Drogi Krzyżowej, tajemnic różańca oraz psalmów w Liturgii Godzin, jej członkowie wzięli udział w rozmowach na tematy bliskie modlitwie, prowadzone przez księży: Piotra Grzymałę, Andrzeja Finca oraz Bartłomieja Chmielewskiego. Wiodącym wątkiem tych spotkań był silny związek między kontemplacją i działaniem, między duchowym i fizycznym wymiarem codzienności. Czerpiąc z wzorców zachowania pozostawionych przez świętego Jana Bosko, ale również własnych doświadczeń kapłani wyjaśnili uczestnikom rzeczywistą skalę wpływu modlitwy na życie.

Choć plan dnia różnił się zauważalnie dla każdej z diakonii, to tworzyły one jedną wspólnotę, wspólnie biorąc udział w posiłkach i rekreacji, ale także razem przeżywając Eucharystię i całonocną adorację Najświętszego Sakramentu.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij