Przejdź do treści

Wiadomości

Młodzi naukowcy w służbie dobru wspólnemu

  • 16 marca 2018 r.
Młodzi naukowcy w służbie dobru wspólnemu
Młodzi naukowcy w służbie dobru wspólnemu

Nie tylko dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele, ale także protagoniści innowacji i odpowiedzialności społecznej. Młodzi, którzy wzrastają w salezjańskich szkołach, często wyróżniają się pośród innych, realizując projekty naukowe i technologiczne, które przyczyniają się do budowania społeczeństw bardziej solidarnych i zintegrowanych. Potwierdzeniem tego są dwa przypadki z ostatnich dni. Chodzi tu o uczniów z salezjańskiej szkoły „Don Bosco” w Weronie, zwycięzców edycji 2018 „First® Lego® League Italia”, i uczestników 31. edycji „Premio Nacional Don Bosco” w Hiszpanii.  

Zespół salezjańskich uczniów z Werony „Idb Tech-No-Logic” zajął pierwsze miejsce w ogólnokrajowym konkursie, co daje mu prawo do uczestnictwa w finale światowym w Detroit, który odbędzie w dniach 25-28 kwietnia tego roku.

Finaliści rywalizowali ze sobą w zakresie robotyki i projektu naukowego, którego głównym elementem była woda. Uczniowie salezjańscy z Werony tak tłumaczą swój projekt: „70% wody pitnej na świecie jest używana do nawadniania i głównie pochodzi z publicznych akweduktów i studni. Aby ograniczyć jej marnotrawienie, pomyśleliśmy o wykorzystaniu deszczówki, które normalnie skończyłaby w ściekach, i stworzeniu szeregu struktur, które znajdują się zazwyczaj w mieście czy przy ogrodach, dzięki którym można byłoby zgromadzić jak najwięcej tej wody”.

Zespół z Werony, który tworzyło 10 uczniów, działający pod kierunkiem nauczyciela informatyki, p. Luci Zanettiego, wygrał te zmagania na polu robotyki, zostawiając innych w tyle o jakieś 30 punktów. Nie jest to pierwszy tego typu sukces tej ekipy. Także poprzednim razem wygrała ona kwalifikacje do turnieju „First® Lego® League International Open” w Bath, w Anglii.

Natomiast w Saragossie, w konkursie „Premio Nacional Don Bosco”, wśród licznych projektów biorących udział w różnych kategoriach, wyróżnił się projekt Alicii Morazy i Daniela Gila pod nazwą „bMiMiC”. Istotnie, ci uczniowie, z kierunku telekomunikacji o salezjańskiej szkole w Logroño, kierowani przez Diego Villara Cárcamo, otrzymali dwie spośród 14 prestiżowych nagród przyznawanych w tym konkursie: pierwszą specjalną nagrodę przedsiębiorstwa „Festo” i specjalną nagrodę ministerstwa obrony.  

Na projekt „BMiCMiC” składają się bioniczne tułów i ręce, wykonane za pomocą drukarki 3D, które pozwalają chwytać różne przedmioty na odległość. Prototyp jest w stanie odtworzyć ruch ramion, rąk i palców i naśladować ruchy użytkownika, okazując się bardzo użytecznym narzędziem w zawiadywaniu dronem, przy rozbrajaniu bomb i wykonywaniu zdalnie sterowanych operacji chirurgicznych.

Źródło

Udostepnij