Przejdź do treści

Wiadomości

Piękny finał XXIX Igrzysk Salezjańskich i Savionaliów 2018

  • 9 maja 2018 r.
Piękny finał XXIX Igrzysk Salezjańskich i Savionaliów 2018
Piękny finał XXIX Igrzysk Salezjańskich i Savionaliów 2018

Od godz. 17.00 1 maja we wtorek dwie grupy, uczestnicy Igrzysk oraz „Savionaliów” (w sumie około 2300 osób), znów zgromadzili się razem – podobnie jak to było kilka godzin wcześniej na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zaprezentowali wspólnie imponujący „flash mob” o charakterze ewangelizacyjnym – na międzynarodowym pikniku salezjańskim z tańcami, pieśniami, kolacją pod gołym niebem oraz dekoracją zwycięzców Igrzysk i ich uroczystym zakończeniem.

Piknik rozpoczął się w Parku Misyjnym „Wiosek Świata”, gdzie za pomocą drona zostało wykonane wspólne zdjęcie biorących udział w Igrzyskach i Święcie Młodzieży Inspektorii Krakowskiej. Tam też odtańczono poloneza.

Potem do głosu doszli bardzo energiczni członkowie zespołu hip-hopowego „Muode Koty”. Ich występ przeplatała uroczysta dekoracja zwycięzców Igrzysk w rozgrywanych dyscyplinach (koszykówka, piłka nożna, siatkówka i tenis stołowy), zarówno w klasyfikacji indywidualnej, deblu, jak i drużynowej. Gdy chodzi o grę indywidualną i debla, zdecydowanie zwyciężyli Polacy, zgarniając sześć złotych medali. Znacznie gorzej wypadli gospodarze w grach zespołowych, gdzie prym wiedli Chorwaci i Hiszpanie. Z tabelą rezultatów można się zapoznać na oficjalnej stronie Igrzysk. Po tej dekoracji miało miejsce uroczyste zamknięcie XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej. Dodajmy, że znamy miejsce najbliższych Igrzysk, będzie to Słowenia. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć na koniec salezjańskiego „słówka na dobranoc”, które skierował do wszystkich zebranych przełożony inspektorii krakowskiej – ks. Adam Parszywka, dziękując ks. Bogusławowi Zawadzie za organizację i koordynację Igrzysk. Ten salezjański piknik o zasięgu światowym zakończył się koncertem zespołu „NiemaGOtu” i pokazem sztucznych ogni.

Następnego dnia, 3 maja – uroczystość NMP Królowej Polski i święto Konstytucji 3 maja – w trzecim i ostatnim dniu „Savionali”, tradycyjnie o charakterze misyjnym, wszyscy uczestnicy Święta Młodzieży Inspektorii Krakowskiej, jak również wielu uczestników Igrzysk, którzy jeszcze pozostali – wśród nich bardzo widoczni byli przedstawiciele Afryki, Ameryki Południowej i Azji, którzy dali także piękne występy – wzięli udział w uroczystej Mszy św. z wręczeniem krzyży i rozesłaniem 20 wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, którzy udadzą się do różnych krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Ci w szczególny sposób podziękowali ks. Janowi Hańderkowi, swojemu opiekunowi, za wszelkie rady i dobre słowo. Celebracji eucharystycznej przewodniczył ks. Marcin Kaznowski, a homilię wygłosił salezjanin misjonarz pracujący w Manaus (Brazylia) – ks. Sławomir Drapiewski.

Po Eucharystii zostali nagrodzeni zwycięzcy kilku konkursów, jakie zostały zorganizowane w ramach „Savionaliów”: fotograficznego „Boska Fota” – Hanna Kurtyk (kategoria „Reportaż) i Wiktoria Kochubey z Odessy (kategoria „Duchowa Rewolucja”); quizu o św. Stanisławie – Mateusz Mirczak z Oświęcimia oraz Inspektorialny Konkurs Służby Liturgicznej – Mateusz Wójcik z Kielc.

Zanim definitywnie zakończyły się „Savionalia 2018”, ich uczestnicy mieli jeszcze okazję zatańczyć wspólnie „belgijkę” i inne tańce integracyjne, zaś przedstawiciel poszczególnych oratoriów mogli przedstawić na scenie nowe choreografie do najnowszych tanecznych hitów.  A potem już pozostał tylko obiad, na który tym razem, zamiast tradycyjnego bigosu, złożyła się fasolka po bretońsku, i zapewnienie, że… na przyszłoroczne „Savionalia” przyjadą na pewno! W tym miejscu szczególne podziękowanie za przygotowanie, zorganizowanie i koordynację tego Święta Młodzieży należy się Salezjańskiemu Centrum WDM, które tworzą między innymi: ks. Wojciech Strzelecki (dyrektor), ks. Andrzej Król, ks. Krzysztof Cepil, ks. Andrzej Gołębiowski, ks. Jan Hańderek i ks. Adam Świta, jak również – klerykom salezjańskim i wolontariuszom. Do zobaczenia za rok!

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij