Przejdź do treści

Wiadomości

Abp Panfilo SDB działa na rzecz ochrony miejscowej ludności

  • 18 maja 2018 r.
Abp Panfilo SDB działa na rzecz ochrony miejscowej ludności
Abp Panfilo SDB działa na rzecz ochrony miejscowej ludności

„W każdej dyskusji dotyczącej inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości trzeba postawić sobie szereg pytań, by rozeznać, czy przyczyni się ona do prawdziwego integralnego rozwoju: W jakim celu? Dlaczego? Gdzie? Kiedy? W jaki sposób? Dla kogo? Jakie są zagrożenia? Jakim kosztem? Kto opłaca koszty i jak je opłaca?”. Biskup Francesco Panfilo, salezjanin, arcybiskup Rabaul, cytuje encyklikę papieża Franciszka „Laudato Si’” (LS, 185), aby wyjaśnić dlaczego, z resztą biskupów lokalnych, przeciwstawia się ryzykownej operacji odwiertów na dnie morskim.  

Co to jest „Seabed Mining”?

Jest to sposób wydobycia minerałów (mining) z głębi morza (seabed). Mowa tu o pewnego rodzaju nowej „gorączce złota”. W dosłownym tego słowa znaczeniu... bo jest to przede wszystkim złoto, które niektóre firmy górnicze chciałyby posiąść, oprócz miedzi, cynku, srebra i innych cennych kruszców. Aby je wydobyć potrzebne są wielkie maszyny z zębami będącymi w stanie roztrzaskać skały na dnie morza. Istnieje jednak wielka niepewność, co może stać się z ekosystemem morskim, który na tej głębokości jest szczególnie delikatny, a który, zdaniem wielu naukowców, byłby poważnie zagrożony.

Co dzieje się w Papui-Nowej Gwinei?

Rząd udzielił na 20 lat licencji korporacji  międzynarodowej „Nautilus Minerals Inc.”, pozwalając jej spenetrować trzydziestokilometrowy trakt w morzu Bismarcka na głębokości 1600 metrów. Projekt, który jest jeszcze w fazie badań, nosi nazwę „Solwara 1” i jeśli wszedłby w życie, byłby pierwszym projektem wydobycia minerałów pod wodą na świecie. Morze i wybrzeża zostały podzielone na sektory związane z tym wydobyciem, obejmując obszary połowu ryb, miejsca sakralne, trasy żeglugi i pewne umowne granice, o czym nie zostali poinformowani miejscowi mieszkańcy. Pamiętając o podobnych zdarzeniach, które miały miejsce w przeszłości, społeczeństwo obywatelskie obawia się, że ten projekt sprowadzi więcej szkód niż pożytku.

Jakie jest stanowisko Kościoła?

Kościół jest przeciwny. Przede wszystkim rząd nie skonsultował tego z ludnością. Jak wspomniałem, realizacja innych wielkich projektów – jak kopalnia w Ok Tedi albo produkcja oleju palmowego na szeroką skalę – nie przyniosły korzyści, jakich ludność oczekiwała. A poza tym, nie ma żadnej pewności, że te operacje na dnie morza nie zaszkodzą oceanicznemu życiu.

Jakie cele przyświecają tej kampanii?

Ostatecznym celem jest zaprzestanie tego projektu.

 

Źródło

Udostepnij