Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony Generalny wskazuje drogę młodzieży i Rodzinie Salezjańskiej

  • 23 maja 2018 r.
Przełożony Generalny wskazuje drogę młodzieży i Rodzinie Salezjańskiej
Przełożony Generalny wskazuje drogę młodzieży i Rodzinie Salezjańskiej

Kilka dni przed uroczystością Maryi Wspomożycielki, 21 maja, tym razem jeszcze bardziej podniosłą ze względu na obchody w tym roku 150. rocznicy konsekracji Bazyliki Jej dedykowanej w Turynie-Valdocco, zakończyła się wizytacja Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime w Okręgu Piemontu i Valle d’Aosta.

Wcześniej, w sobotę 19 maja po południu na Valdocco ks. Á. F. Artime spotkał się z około 500 młodymi z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego. Odpowiadając na ich pytania, wskazał na bardzo istotne punkty: „Odmienność jest darem, a przyjęcie jest terminem chrześcijańskim. Być wrażliwym na zrozumienie tego już oznacza predyspozycję do bycia Kościołem wychodzącym... Ważne jest przesłanie mówiące o tym, że moje życie jest piękniejsze, gdy korzystam z okazji , aby się dzielić, darować swój czas i dawać siebie... Nikt nie przyjdzie, by podarować wam miejsce szczęścia; jest to osobista zdobycz i droga. Nie żyjcie bez programu życia, marzenia do realizacji, ideału: kiedy marzenie Boga zamieszka w moim marzeniu, wtedy moje życie będzie pełne. Nie mówię, że będzie szczęśliwe, ale mówię wam, że będziecie szczęśliwi”.

W niedzielę Pięćdziesiątnicy odwiedził wspólnotę salezjańską w dzielnicy Borgo San Paolo, w Turynie, z okazji 100-lecia istnienia tej salezjańskiej placówki. Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. Jezusa Młodzieńca i spotkał się z młodymi z oratorium. „Nie można nazywać się chrześcijanami i jednocześnie zamknąć drzwi” – stwierdził. „Być wspólnotą chrześcijańską i salezjańską oznacza przede wszystkim żyć z drzwiami, umysłem i sercem otwartym na przyjęcie odmienności”.

Natomiast po południu tego samego dnia Przełożony Generalny spotkał się na Valdocco z ponad 400 członkami różnych grup Rodziny Salezjańskiej, zachęcając ich do „życia w Kościele pięknem własnego powołania, z charyzmatem właściwym każdej grupie Rodziny Salezjańskiej”. Następnie podkreślił, że dzisiaj ważną rzeczą jest dawanie własnego świadectwa dotyczącego wspólnoty przez ukazanie, że cała Rodzina salezjańska jest zjednoczona i jest darem szczególnym Boga i od Ducha Świętego.

Na koniec, w poniedziałek 21 maja odwiedził salezjański ośrodek kształcenia zawodowego w Fossano, gdzie poświęcił nowe warsztaty termo-hydrauliczne i energetyczne. „Dzisiaj Ksiądz Bosko chciałby się strzyc jak wy, miałby komórkę i konto na social network. W jego czasach najbardziej nowoczesnym narzędziem komunikacji była drukarnia, która była najbardziej awangardowa w tamtych czasach” – powiedział do pełnych entuzjazmu ludzi młodych, mówiąc na koniec: „Nie rezygnujcie z waszych marzeń, ponieważ dzień, w którym przestaniecie marzyć, będzie oznaczać, że zestarzeliście się”.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij