Przejdź do treści

Wiadomości

Najlepsza prezentacja o powołaniu salezjańskim pochodzi z Filipin

  • 28 czerwca 2018 r.
Najlepsza prezentacja o powołaniu salezjańskim pochodzi z Filipin
Najlepsza prezentacja o powołaniu salezjańskim pochodzi z Filipin

Po prawie roku czasu od ogłoszenia międzynarodowego konkursu na najlepszą prezentację salezjańskiego powołania apostolskiego i konsekrowanego – odzwierciedlającą obie formy: kapłańską i laicką – ogłoszono jego zwycięzców. A są to: ks. Ryan Oliver Bautista i diakon Jerome April Quinto Sanchez, należący do inspektorii Filipin Północnych (FIN).

W sierpniu 2017 roku, w perspektywie beatyfikacji salezjanina kapłana i męczennika ks. Tytusa Zemana (miała ona miejsce 30 września 2017 roku w Bratysławie), Dykasteria ds. Formacji skierowała do najmłodszych salezjanów zaproszenie dotyczące opracowania prezentacji, w której zostaliby przedstawieni obaj błogosławieni męczennicy salezjańscy: ks. Tytus Zeman – przykład salezjanina kapłana – i Stefan Sandor – przykład salezjanina koadiutora. Celem tej inicjatywy było: „opracować prezentację, która w poprawny i odpowiedni sposób ukaże salezjanina i jego jedno powołanie oraz posłannictwo w dwóch formach, jak tego chciał Ksiądz Bosko”.

Oprócz nagrodzonej prezentacji, która dotarła z Filipin, do siedziby Dykasterii ds. Formacji w Rzymie zostały przesłane także inne prezentacje z regionów Afryka-Madagaskar i Azja Południowa. Zwycięską prezentację zrealizowali dwaj młodzi salezjanie we współpracy z innym zakonnikiem z Filipin, bratem serwitą Kristofferem Omandamem, który opracował ilustracje. Ich prezentacja kładzie nacisk na następującą kwestię: „co porusza serce Dobrego Pasterza?”. Błogosławiony Sandor jest ukazany jako ten, który umiał „oddać życie za młodych ubogich pracowników”, zaś błogosławiony ks. Zeman jako ten, który „oddał życie za młode powołania”. Obaj są wzorami wiarygodnych świadków Księdza Bosko w swoich krajach: na Węgrzech i na Słowacji.

Odbiorcami tej prezentacji będą głównie prenowicjusze salezjańscy w liczbie ponad 600 z siedmiu regionów Zgromadzenia. Istotnie, już od etapu prenowicjatu powinno się ukazywanie salezjańskiej tożsamości konsekrowanej w jej dwóch formach. Jakkolwiek zwycięska prezentacja może być wykorzystana przy wielu innych okazjach.

Za dwa miesiące, dokładnie 23 sierpnia w Parañaque-Manila, w ramach Kuratorium wspólnoty będzie mieć miejsce ceremonia wręczenia nagrody tym dwom młodym salezjanom. Praca tych dwóch młodych Filipińczyków została zrealizowana w różnych wersjach (dokument PDF, prezentacja PowerPoint, filmik z 25 slajdami w formacie Mp4) i jest dostępna na stronie AustraLasia.

Źródło

Udostepnij