Przejdź do treści

Wiadomości

Panama: Młodzież zaproszona na Valdocco Ameryki

  • 28 czerwca 2018 r.
Młodzież zaproszona na Valdocco Ameryki do Panamy
Młodzież zaproszona na Valdocco Ameryki do Panamy

W perspektywie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które odbędą się za niewiele miesięcy, odpowiedzialni na poziomie światowym za to wydarzenie spotkali się w Panamie, aby omówić szczegóły tego przedsięwzięcia. Również salezjanie z Siedziby Generalnej SDB zorganizowali liczne spotkania przygotowawcze. Wszystko idzie według planu. A co z salezjanami z Panamy? Ci przygotowują się i dopinają wszystko na ostatni guzik, aby przyjąć Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime i tysiące młodych z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS). Ks. Rómulo Gallegos, z Sanktuarium św. Jana Bosko w mieście Panama, udzielił krótkiego wywiadu dotyczącego przygotowań.

Co oznaczają dla was ŚDM w Panamie?

Doprawdy, ŚDM w Panamie to dla nas wielki zaszczyt! Panama jest krajem rozwijającym się, z wieloma możliwościami turystycznymi i gospodarczymi. Jej ludność stanowi mieszaninę grup etnicznych i kultur. To naród, który otwiera swoje ramiona w kierunku świata i jest szczęśliwy, że będzie mógł gościć Papieża i pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży.

Jak się przygotowujecie na poziomie panamskiego Kościoła?

Kościół podejmuje wielkie wysiłki, aby jak najlepiej przygotować się do ŚDM. Istnieje centralne biuro koordynacyjne, które koordynuje pracę wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo, oraz komisja, która zajmuje się przyjęciem pielgrzymów. Warto też zaznaczyć, że zarówno główny koordynator ŚDM, jak i liczni członkowie głównego komitetu organizacyjnego to byli wychowankowie salezjańscy albo osoby, które należały do młodzieżowych grup salezjańskich.

A jak przebiegają przygotowania do światowego spotkania MGS, które jest przewidziane w czasie ŚDM?

Przełożony inspektorii Środkowej Ameryki pw. Boskiego Zbawiciela – ks. José Angel Prado jest odpowiedzialny za zorganizowanie tego spotkania MGS. Forum MGS odbędzie się w pomieszczeniach Bazyliki św. Jana Bosko, Festiwal MGS przy Instytucie Technicznym im. Księdza Bosko, tzn. zostaną zaangażowane oba te dzieła salezjańskie w Panamie. Od kiedy dowiedzieliśmy się, że ŚDM odbędą się w Panamie, jako salezjanie zastanawialiśmy się nad naszą obecnością w tym kraju, który tak bardzo kocha Księdza Bosko. Przeprowadzany jest remont Bazyliki Księdza Bosko, właśnie trwają prace, pomieszczenia zostaną odpowiednio przystosowane... Panama żywi szczególną miłość do Księdza Bosko. W czasie nowenny przed 31 stycznia ludzie śpiewają: „Ksiądz Bosko należy do Panamy i Panama należy do Księdza Bosko”.

Czy chciałby Ksiądz powiedzieć coś Rodzinie Salezjańskiej na świecie?

To jest wasz dom. Oczekujemy was na „Valdocco Ameryki”.

Źródło

Udostepnij