Przejdź do treści

Wiadomości

Francja: Książka o wędrówce nastolatka z Azji do Europy

  • 5 lipca 2018 r.
Francja: Książka o wędrówce nastolatka z Azji do Europy
Francja: Książka o wędrówce nastolatka z Azji do Europy

Khairollah, 15-letni Afgańczyk, swoim świadectwem sprawił, że jego koledzy, uczniowie ze Szkoły Nauk o Środowisku i Terenie (ISETA), należącej do Sieci Szkół Księdza Bosko, zdecydowali się napisać o nim książkę.

Khairollah stał się sierotą w wieku 10 lat. Wiedział też, że nie ma dla niego przyszłości w Afganistanie, który jest niszczony przez niekończącą się wojnę. Dodatkowo nastolatek wywodzi się z grupy etnicznej Hazara, która ciągle był uciskana. Dlatego też, pozostawiając w lecie 2009 roku swoje rodzinne miasto Helmand, leżące na południe od Kabulu, przez cztery lata wędrował przez Iran, Turcję, Grecję i Włochy, by ostatecznie w lipcu 2013 roku dotrzeć do Annecy (Francja). Jego podróż stała pod znakiem ciągłego zawracania, był zdany na łaskę chciwych i mało wiarygodnych przewoźników, którzy dopuszczali się przemocy i handlu ludźmi. Groziła mu śmierć na jednej z przepełnionych barek, pędzących na złamanie karku. Cierpiał pragnienie, głód, spędził mroźne noce w górach – czasem pod ostrzałem wojska. Groziło mu niebezpieczeństwo zatonięcia we wzburzonych falach, ścigała go policja turecka i grecka. Spędził wiele czasu w więzieniu pośród różnych przestępców. Kiedy przybył do Francji, nie znał ani jednego słowa po francusku i poszukiwał pomocy. Na szczęście spotkał Charbanou, francusko-irańskiego lekarza, i inne osoby dorosłe, które umożliwiły mu podjęcie nauki.

Nauczyciel poprosił Khairollaha, by opowiedział o swojej przeszłości swoim kolegom z klasy. Ci byli pod wrażeniem tego, co przeszedł ich rówieśnik, który na co dzień pełen życia. Przez wiele miesięcy przeprowadzali wywiady z Khairollahem, dzieląc to zadanie pomiędzy różne grupy. Potem spisali historię jego życia w czasie dwóch dni spędzonych w domu w górach. Nakreślili także jego portret oraz oznaczyli na mapie szlak, który przebył (mapę można obejrzeć na francuskiej wersji Don Bosco. Link do niej zamieszczono poniżej w wykazie źródeł). Nawiązali kontakt z pisarzami, dziennikarzami i doktorem Charbanou, którzy pomogli im w poznaniu Wschodu, obalając tym samym ich uprzedzenia w stosunku do imigrantów i uchodźców. Teraz czują potrzebę wyjścia poza środowisko szkolne i myślą o pewnych spotkaniach uwrażliwiających innych na ten problem. 

Po wytężonej i ekscytującej pracy zespołowej mogą już wydać książkę pt. Carnet d’exil, le voyage de Khairollah (Pamiętnik z wygnania, podróż Khairollaha).

Co do samego bohatera historii, Khairollah chciałby sprowadzić do Francji swojego młodszego brata, którego musiał pozostawić w Afganistanie pod opieką bliskich, bo był zbyt mały.


Udostepnij