Przejdź do treści

Wiadomości

Kultura Melanezji jako szczególny dar dla salezjańskiego charyzmatu

  • 6 lipca 2018 r.
Kultura Melanezji jako szczególny dar dla salezjańskiego charyzmatu
Kultura Melanezji jako szczególny dar dla salezjańskiego charyzmatu

W jaki sposób inkulturować charyzmat salezjański w odniesieniu do tradycji i społeczności Melanezji? Jest to pytanie, nad którym zastanawiało się siedmiu salezjanów z wizytatorii Papui-Nowej Gwinei – Wysp Salomona (PGS), którym towarzyszył ich przełożony, czyli ks. Alfred Maravilla.

Tę refleksję przeprowadzono w dniach 27‒30 czerwca w siedzibie wizytatorii. Te dni intensywnych obrad skupiały się na następujących kwestiach: w jaki sposób salezjanie autochtoni z Melanezji mogą pomóc w zakorzenianiu chryzmat Księdza Bosko na tym obszarze świata. Z tej refleksji wynikało, że wartości, które są typowe dla tutejszej kultury i społeczeństwa melanezyjskiego, są podatnym „gruntem”, na którym charyzmat salezjański może zapuścić korzenie, wzrastać i wydać bardzo obfite owoce.

„To było pierwsze tego typu doświadczenie dla salezjanów z Melanezji” – oświadczył młody kleryk salezjański Conrad Vamilat. „Przede wszystkim pomogło nam uświadomić nasze potrzeby dotyczące wzrastania w krytycznym docenieniu naszych kulturowych wartości, abyśmy mogli odkryć, jakie elementy naszych kultur odpowiadają naszemu charyzmatowi, a jakie nie, określając na koniec to, co musi zostać zachowane, a co uzdrowione, udoskonalone, a nawet odrzucone”.

Z tego spotkania wypłynął także wniosek, że kultura Melanezji stanowi szczególny dar, jaki Zgromadzenie Salezjańskie może otrzymać. A poza tym ta debata pozwoliła zauważyć, że zakorzenienie charyzmatu Księdza Bosko w Melanezji to długi proces, który wymaga cierpliwości i właściwego rozeznania, a także – krytycznej refleksji i wielkiej modlitwy.

Innym istotnym elementem, na który wskazano, jest fakt, że ci, którzy urodzili się i wzrastali w danej rzeczywistości, nie są w stanie w pełni zrozumieć wszystkich aspektów własnej kultury czy tradycji. Dlatego też podkreślono znaczenie obecności misjonarzy i salezjanów melanezyjskich, którzy przebywają za granicą, a którzy, po powrocie do ojczyzny, mogą znacznie przyczynić się do inkulturacji salezjańskiego charyzmatu.

Spoglądając w przyszłość, uczestnicy spotkania zobowiązali się do wiernego życia Konstytucjami salezjańskimi. A w ostatnim dniu, kończącym to seminarium, wzięli udział w Eucharystii, dzieleniu się spostrzeżeniami i braterskiej agapie, czyniąc to w stylu lokalnej tradycji; było także obecnych 14 młodych aspirantów.

Aby ułatwić rozwój charyzmatu w tym regionie, myśli się o organizowaniu podobnych spotkań każdego roku.


Udostepnij