Przejdź do treści

Wiadomości

Krąg solidarności w Gwatemali

  • 17 lipca 2018 r.
Krąg solidarności w Gwatemali
Krąg solidarności w Gwatemali

Na placówkę misyjną w San Benito Petén (Gwatemala) na początku 2018 roku dotarł z Kanady kontener z żywnością i lekarstwami dla miejscowej ludności. Wśród otrzymanych artykułów znalazły się także 10 pudeł z maskami dla pielęgniarzy i pielęgniarek. Wprawdzie dla tej placówki to zbyt dużo, jednakże były bardzo użyteczne dla mieszkańców wiosek, które ucierpiały z powodu wulkanu Fuego, którego erupcja nastąpiła 3 czerwca 2018 roku.

Kiedy ks. Giampiero De Nardi SDB z Włoch, posługujący w San Benito Petén, zobaczył te wszystkie pudła z maskami, dziękując Panu Bogu za tę hojność, pomyślał: „I co ja z tym zrobię? Chociaż nasza przychodnia używa 10 masek każdego dnia, tych masek wystarczyłoby na 50 lat!”. Jednakże po upływie kilku miesięcy maski stały się jednym z najbardziej użytecznych dóbr w czasie, kiedy parafia spieszyła z pomocą po erupcji wulkanu Fuego. Wraz z bandażami, które również zostały przesłane z Kanady, maski były błogosławieństwem dla niosących pomoc i dla pielęgniarzy. „Jak się wydaje, ten dar, jaki Pan mi przesłał, nie był dla moich parafian, ale dla innych!” – mówił ks. De Nardi.

W zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocy ofiarom kataklizmu czynnie uczestniczyła salezjańska parafia z San Benito Petén, czyniąc to w dwóch fazach. W pierwszej bezpośredniej odbywała się zbiórka artykułów żywnościowych i lekarstw, zaś w drugiej zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych. Parafia współpracowała przy tym z innymi z wikariatu Petén. „Odpowiedź była bardzo hojna. Żyjemy bardzo daleko od obszarów, które ucierpiały z powodu erupcji wulkanu, ale odczuwamy wraz z nimi trudności każdego dnia” – stwierdził salezjanin.

Dwie rzeczy zaskakują najbardziej: działanie Opatrzności Bożej oraz solidarność ludzi, którzy posiadają niezbyt wiele. Jak twierdzi ks. De Nardi: „Biedny kraj pokazuje w każdej z tych krytycznych sytuacji swoją niezmierną wspaniałomyślność”.

Więcej informacji na stronie: www.missionidonbosco.org


Udostepnij