Przejdź do treści

Wiadomości

Kard. Maradiaga o sytuacji w Nikaragui

  • 18 lipca 2018 r.
Kard. Maradiaga o sytuacji w Nikaragui
Kard. Maradiaga o sytuacji w Nikaragui

Kardynał Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), modli się, cierpi i płacze z mieszkańcami Nikaragui, jednocześnie zwraca się do prezydenta Ortegi z upomnieniem, iż dyktatorzy nie mogą tak dalej postępować. Zgodnie z tym, co przekazał CNN sekretarz generalny Nikaraguańskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka Álvaro Leiva, fala przemocy, która dotknęła cztery gminy w pobliżu Managui w niedzielę, doprowadziła do śmierci przynajmniej 10 osób. Dołączają one tym samym do innych 273 ofiar, które zostały potwierdzone przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka (CIDH).

W czasie niedzielnej Mszy św. w katedrze w Tegucigalpie salezjański kardynał podkreślił, że w Nikaragui władza robi wszystko, by nie dopuścić prawdy i sprawiedliwości do głosu, stąd też trzeba „pomóc tym, którzy stawiają opór wiarą” w tym kraju.

Kardynał wezwał do rozpoczęcia dialogu narodowego i zakończenia kryzysu powyborczego, który został zapoczątkowany domniemanym oszustwem w wyborach w 2017 roku. Aby znaleźć drogę wyjścia z tego kryzysu w marcu 2018 roku rozpoczął się proces przeddialogowy, którego koordynatorem jest przedstawiciel Narodów Zjednoczonych w Tegucigalpie, Igor Garafulic. Celem tych starań jest doprowadzenie do dialogu opozycji z rządem.

„Dialog jest drogą, którą należy podjąć. Musimy skończyć z procesami przeddialogowymi, które są niedorzeczne. Nadszedł moment, w którym musimy przegonić nieprzyjaciela, wyzwolić nasz naród, by naprawdę zacząć się traktować jak bracia” – zaznaczył salezjański purpurat.

Ze swojej strony biskupi Nikaragui skierowali swoje duszpasterskie przesłanie: „W ostatnich dniach nasiliły się represje i przemoc ze strony grup paramilitarnych trzymających z rządem w odniesieniu do osób, które protestują jako obywatele. Ubolewamy głęboko z powodu tak wielu zabitych osób, tak wielkiego bólu i cierpienia naszego narodu”.

Biskupi zachęcają również do złączenia się w konkretnych działaniach na rzecz pokoju. Namawiają „do dnia postu w piątek 20 lipca jako zadośćuczynienia za wszelkie profanacje dokonane w ostatnich miesiącach, a także do miesiąca modlitwy w dniach od 15 lipca do 15 sierpnia”. Przesłanie biskupów kończy się stwierdzeniem, iż „zło posiada siłę, kiedy mu na to pozwolimy”, oraz mocną zachętą, aby nie stawać się „wspólnikami zła”.


Udostepnij