Przejdź do treści

Wiadomości

Solidarność młodzieży z Syrii i z Meksyku

  • 18 lipca 2018 r.
Solidarność młodzieży z Syrii i z Meksyku
Solidarność młodzieży z Syrii i z Meksyku

Niewiele dni po spotkaniu z młodzieżą i salezjanami w Syrii, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime w kwietniu 2018 roku odwiedził inspektorię Meksyk–Guadalajara.

W czasie swojego pobytu na Bliskim Wschodzie ks. Á.F. Artime mówił o nadziei w miejscu, w którym bardzo trudno jest mieć nadzieję. Mógł to uczynić dzięki świadectwu spotkanych licznych ludzi młodych, którzy pomimo trudności związanych z wojną, wiedząc, że X Następca Księdza Bosko miał się udać za kilka dni do Meksyku, zdecydowali się na gest braterskiej solidarności wobec młodych Meksykańczyków. Mowa tu o bardzo konkretnym geście, gdyż młodzież zebrała 200 dolarów. Kwotę w całości przekazano Przełożonemu Generalnemu z przeznaczeniem dla potrzebującego dzieła salezjańskiego w inspektorii Guadalajary. Wybrano placówkę w Nuevo Laredo, w stanie Tamaulipas, gdzie salezjanie prowadzą oratorium na obszarze silnego działania grup przestępczych.

W czasie gdy był w Guadalajarze i odwiedzał inne miasta w tej inspektorii, Przełożony Generalny rozmawiał z przedstawicielami młodzieży oraz obecnymi tam salezjanami o swoich spotkaniach w Syrii. Jego słowa dotknęły także serc młodych Meksykańczyków, którzy chcieli odwzajemnić tę solidarność ze strony młodych Syryjczyków. I w ten sposób w czasie inspektorialnego święta oratoriów, jakie odbyło się w Nogales, w stanie Sonora, w dniach 27–30 kwietnia zebrano sumę 350 euro dla Syrii.

W całej tej historii nie tyle się liczy zebrana i przekazana suma pieniędzy od jednej czy drugiej strony. To, co naprawdę ma znaczenie, to to, że nikt z tych młodych ludzi nie pozostał obojętny wobec cierpienia innych chłopców i dziewcząt. Każdy z tych młodych oratorianów salezjańskich, zarówno z Syrii, jak i z Meksyku, chciał dać, ile mógł, aby w ten sposób na odległość uściskać swoich rówieśników.

„Dziękujemy za wasze modlitwy i ten piękny wyraz solidarności” – napisał ks. Alejandro León Mendoza, ekonom inspektorialny Bliskiego Wschodu, dziękując za ten gest solidarności oratorianów z Meksyku. „Wiemy – dodał w mailu z 11 lipca – że również wasza sytuacja nie jest łatwa”.


Udostepnij