Przejdź do treści

Wiadomości

Wiązanka Przełożonego Generalnego na 2019 rok

  • 19 lipca 2018 r.
Wiązanka Przełożonego Generalnego na 2019 rok
Wiązanka Przełożonego Generalnego na 2019 rok

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime zaprezentował 13 lipca 2018 roku Wiązankę na rok 2019. „Jest to wielka okazja, aby zaproponować kilka przemyśleń do rozwinięcia tematu. Nie ma żadnego innego duszpasterskiego elementu, jaki Przełożony Generalny, w imieniu Księdza Bosko, może ofiarować całemu salezjańskiemu światu. Tytułem Wiązanki na rok przyszły będzie: „Aby radość moja w was była (J 15,11). Świętość jest także dla ciebie”.

Ks. Á.F. Artime podkreśla również, że chociaż zadaniem Przełożonego Generalnego jest przygotować i przedstawić cały tekst każdego roku, ta Wiązanka jest owocem dialogu, który odbył się w ramach Światowej Konsulty Rodziny Salezjańskiej, w łączności z wielkim wydarzeniem w Kościele, jakim jest Synod, jak również – z tematyką świętości, o której mówi ostatni dokument dotyczący Synodu.

Wiązanka, która została zaprezentowana dzisiaj salezjańskiemu światu, składa się z dziewięciu rozdziałów. W siódmym Przełożony Generalny kładzie nacisk na wezwanie do świętości, stawiając pytanie: „Co znaczy stwierdzenie, że świętość jest również dla mnie?”. To pytanie stawia z wielką pasją i równie entuzjastycznie na nie odpowiada: „Świętość nie jest jakimś fakultatywnym dodatkiem i celem tylko dla niektórych. Jest pełnią życia, zgodnie z planem i darem Bożym. Jest więc drogą humanizacji”.

Ta codzienna świętość stała się rzeczywistością w życiu przeżytym w pełni w charyzmacie salezjańskim. Tak więc jesteśmy proszeni o to, aby nie zapominać, że na przestrzeni historii świętość salezjańska stała się widoczna i przybrała konkretne imiona, takie jak: Zeman, Stuchlý, Lustosa, Zatti, Srugi, Sandor, Lunkenbien i Simão Bororo, Comini, Ana María Lozano, Laura Vicuña, Aleksandra Maria da Costa i wielu innych...

Ks. Á.F. Artime mówi dalej, że prezentacja Wiązanki na rok 2019 jest „wspaniałą okazją, by przyłączyć się do apelu Ojca Świętego, jaki ten kieruje w adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate, która w wielu punktach łączy się z naszym salezjańskim charyzmatem. Ksiądz Bosko był pod tym względem wielkim nauczycielem, posiadając zdolność do inspiracji i towarzyszenia swoim chłopcom na ścieżkach codziennej świętości”.

„Istotne jest, by być rzeczywiście świętymi, a nie być tylko tak nazywanymi” – twierdzi Przełożony Generalny. „Święci, kanonizowani stanowią fasadę Kościoła, ale Kościół mieści wiele cennych skarbów w swoim wnętrzu, chociaż te pozostają niewidoczne”.

Pełny tekst prezentacji Wiązanki Przełożonego Generalnego na rok 2019 dostępny jest na stronie sdb.org.


Udostepnij