Przejdź do treści

Wiadomości

Zamach na bp. Juana A. M. Guevarę SDB

  • 25 lipca 2018 r.
 Zamach na bp. Juana A. M. Guevarę SDB
Zamach na bp. Juana A. M. Guevarę SDB

W niedzielę 15 lipca 2018 roku, w czasie tego, co można nazwać dobrze zaplanowanym atakiem grup paramilitarnych, samochód, którym jechał biskup Juan Abelardo Mata Guevara SDB, został ostrzelany pociskami przez uzbrojoną grupę na drodze łączącej stolicę Managuę z Masayą. Biskup i jego kierowca wyszli z tego cudownie bez szwanku, jednak wszystkie szyby i dwa koła zostały zniszczone w wyniku dziesiątki oddanych strzałów.  

„Z całym prawdopodobieństwem był to nieudany zamach” – stwierdził Paco de Coro. Mogło tak być, jako że wiadomo, że Kościół w Nikaragui stał się celem krwawych represji, jakie wprowadził sandinistowski rząd prezydenta Daniela Ortegi wobec każdego, kto się mu sprzeciwia. I tak z mediatorów stali się przeciwnikami; biskupi, kapłani, bracia zakonni, którzy pośpieszyli w tych dniach z pomocą ofiarom i wewnętrznym uchodźcom, znaleźli się na czele „czarnej listy” tzw. „Turbas”, grup paramilitarnych sprzyjających rządowi, podżeganych także przez różne środki komunikacji, które tych pierwszych określiły mianem „zdrajców”.  

Celem ostatniego z tych poważnych ataków był 72-letni bp Abelardo Mata Guevara, salezjanin, biskup Estelí, były przewodniczący Konferencji Episkopatu, członek biskupiej komisji ds. dialogu między rządem i społeczeństwem obywatelskim. Jest jedną z osób najbardziej krytycznie nastawionych do rządu prezydenta Ortegi.

Roberto Petray, jego asystent, powiedział, ze biskup „został ostrzelany przez grupę paramilitarną, która wystrzeliła pociski w kierunku samochodu, którym jechał, rozbijając szyby i starając się wzniecić ogień”. Biskup, który wyszedł bez szwanku, ukrył się w domu, do którego przybyli agenci policji narodowej, którzy go eskortowali aż do Managui. 


Udostepnij