Przejdź do treści

Wiadomości

Warsztaty artystyczne dla kobiet w trudnej sytuacji

  • 26 lipca 2018 r.
Warsztaty artystyczne dla kobiet w trudnej sytuacji
Warsztaty artystyczne dla kobiet w trudnej sytuacji

We Włoszech wiele kobiet znajduje się w trudnej sytuacji, przeżywając różne problemy psychologiczne, mierząc się z uzależnieniami od narkotyków, żyjąc na ulicy albo znajdując się w skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Te zagubione kobiety proszą o pomoc kogoś, kto je doceni, dostrzeże ich umiejętności, pomoże odzyskać godność i wiarę w siebie. Na szczęście w Weronie działa „Café Bijoux”, czyli warsztaty artystyczne dla kobiet, których celem jest przyjęcie i udzielenie pomocy kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji. Projekt wspiera Federacja „Salesiani per il Sociale – Federazione SCS-CNOS”.

„Café Bijoux” powstała w Weronie w 2012 roku. Tu mogą uczestniczyć i podjąć pracę kobiety, nie mające stałego miejsca zamieszkania lub znajdujące się w trudnej sytuacji. Mogą wykorzystać swoje umiejętności: szydełkować, szyć albo wykonywać różne prace manualne i kreatywne, także wykorzystując różne odpadki. Te przedmioty są następnie sprzedawane w czasie festynów i targowisk na terenie Werony. „Café Bijoux” jest również miejscem, gdzie można porozmawiać, napić się kawy czy przygotować ciasto, co pozwala zapomnieć o samotności.

Kawiarnia gromadzi ponad 40 kobiet w trudnej sytuacji z różnych krajów. Mają za sobą różne historie, przeszłość znaczoną narkomanią, życiem na ulicy, problemami natury psychicznej czy złożoną sytuacją rodzinną. By podać tutaj jeden z przykładów, Princess, po tym jak została wykorzystana w młodym wieku i zmagała się z chorobą umysłową, podjęła pracę, gotuje, robi zakupy i korzysta ze środków publicznej komunikacji, a więc jest kobietą zdolną do samodzielnego, wolnego i godnego życia.  

W tym niecodziennym miejscu stworzono również przestrzeń kuchenną, która stanowi doskonałą możliwość poznania innego rodzaju posiłków i kultur. Dzięki temu zapleczu nie brakuje różnych oryginalnych obiadów z okazji rozmaitych świąt i urodzinowych tortów. Te kobiety przeżywają również trudne momenty, ponieważ uświadamiają sobie swoje samotne życie, brak wsparcia ze strony rodziny, dzieci, odżywają wspomnienia z przeszłości, która była ich udziałem. Tak więc stworzenie takich okazji, w których są razem, wzmacnia je same oraz ich wzajemne relacje.

Więzi, jakie zawiązują się między kobietami i opiekunami, zasadzają się na spontaniczności, co pozwala stworzyć relację pomocy, w której te kobiety czują się wolne, otwierając się na to, co przed nimi i stając się protagonistkami swojego przyszłego życia. 


Udostepnij