Przejdź do treści

Wiadomości

Ks. Fabio Attard o projektach duszpasterstwa młodzieży w perspektywie Kapituły Generalnej

  • 3 sierpnia 2018 r.
Ks. Fabio Attard
Ks. Fabio Attard

Po spotkaniach z Przełożonym Generalnym i obradach Rady Generalnej ks. Fabio Attard, radca generalny ds. duszpasterstwa młodzieży Zgromadzenia Salezjańskiego, odniósł się do głównych kwestii dotyczących duszpasterstwa młodzieży.

Jakie projekty związane z duszpasterstwem młodzieży przewidziane są na najbliższe miesiące przed Kapitułą Generalną?

Przygotowanie do Kapituły Generalnej dotyczy oczywiście tematu posłannictwa, profilu, a także salezjańskiej formacji świeckich. Ale istnieje jeszcze szerszy scenariusz, który łączy się z Kościołem, a w sposób szczególny z najbliższym Synodem poświęconym młodzieży. Tak więc wybory, jakich dokonaliśmy, zarówno na poziomie Rady Generalnej, jak i dykasterii, wpisują się jeszcze bardziej w tę rozbudowaną drogę Kościoła. Istotnie, w czasie spotkań regionalnych, które odbędziemy, poświęcimy cały dzień właśnie Instrumentum Laboris.

A bardziej szczegółowo, jakie tematy będą omawiane w tym dniu?

Będą poruszane szczególnie dwa znaczące tematy. Pierwszy to sytuacja młodzieży: jak ludzie młodzi widzą i porozumiewają się w Instrumentum Laboris. Drugim tematem będzie wielkie wyzwanie związane z rozeznaniem i towarzyszeniem.

Jakie linie przewodnie powinny być uwzględnione w pracy duszpasterskiej w inspektoriach?

Z naszej strony kładziemy duży nacisk na współpracę między tymi, którzy odpowiadają za duszpasterstwo w takich sektorach, jak animacja misyjna, komunikacja społeczna, animacja powołaniowa. Ale dotyczy to również tych, którzy odpowiadają za towarzyszenie w ramach innych sektorów, takich jak szkoła, parafia, ośrodki młodzieżowe.

A jaka jest rola świeckich?

Trzeba stale pamiętać, że świeccy nie są naszymi podwładnymi. Świeccy dzielą z nami posłannictwo salezjańskie. Wnoszą w nie wielki wkład. Droga związana ze świeckimi to droga, na której trzeba jeszcze postawić wiele kroków, ale kroki, które już zostały postawione, rokują wielką nadzieję na przyszłość.

Na ANSChannel dostępny jest ten wywiad w wersji wideo.

Źródło

Udostepnij