Przejdź do treści

Wiadomości

203. rocznica urodzin księdza Bosko: Przełożony Generalny świętuje na Colle

  • 16 sierpnia 2018 r.
203. rocznica urodzin księdza Bosko
203. rocznica urodzin księdza Bosko

Dni, które przypadają w połowie sierpnia, na łagodnych wzgórzach regionu Asti nie tylko są czasem wypoczynku, ale okazją do upamiętnienia i wdzięczności. A to dlatego, że 16 sierpnia 1815 roku, w osadzie Becchi, w Castelnuovo d’Asti, dzisiaj Castelnuovo Don Bosco, w wiejskiej rodzinie przyszedł na świat Jan Bosko. W wieku dziewięciu lat miał sen, który wpłynął na całe jego życie i działanie. W tym roku obchody urodzin księdza Bosko łączą się z obchodami 100-lecia Małego Sanktuarium Maryi Wspomożycielki i powstania pierwszej wspólnoty salezjańskiej na Colle Don Bosco.

Z tej okazji wspólnota z Colle Don Bosco przygotowała specjalne święto z udziałem X Następcy Księdza Bosko. Uroczystości rozpoczęły się w dniu wczorajszym, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, Mszą św. pod przewodnictwem samego Przełożonego Generalnego w kościele Madonna del Castello w centrum starego przedmieścia Castelnuovo Don Bosco. W czasie celebracji liczni młodzi ludzie odmówili także modlitwę zawierzenia Błogosławionej Dziewicy i księdzu Bosko.

Dzisiejszego przedpołudnia te obchody były kontynuowane spotkaniem na Colle nt. „Trzy światła na 100-lecie Małego Sanktuarium”, w którym uczestniczyli: burmistrz Castelnuovo dr Giorgio Musso, architekt Carlo Faccio, ks. Ezio Orsini, rektor sanktuarium, i ks. Moreno Filipetto, moderator spotkania.

Następnie ks. Á.F. Artime przewodniczył uroczystej celebracji eucharystycznej w Bazylice na Colle.

W czasie homilii zachęcił wiernych do przeżywania tej rocznicy i uczczenia księdza Bosko z poczuciem wdzięczności, które rodzi się z uznania łaski, jaką otrzymaliśmy za pośrednictwem Świętego Młodzieży. „Także dzisiaj ludzie młodzi potrzebują salezjanów. Potrzebują znaleźć się wśród nich. Ksiądz Bosko przetrwał wieki. Z poczucia wdzięczności musimy stać się współczesnym księdzem Bosko” – stwierdził.

Małe Sanktuarium zostało otwarte w czasie wielkiego święta w dniu 8 sierpnia 1918 roku. O jego budowie zadecydowano trzy lata wcześniej, miało ono upamiętnić stulecie ustanowienia przez papieża Piusa VIII liturgicznego święta Maryi Wspomożycielki oraz stulecie urodzin księdza Bosko. Budowa tego dzieła została sfinansowana przez diecezję Turynu, Radę Wyższą salezjanów, Radę Wyższą Córek Maryi Wspomożycielki oraz salezjanów współpracowników i byłych wychowanków salezjańskich.

Aby można było je wybudować trzeba było wyburzyć dom Antoniego, przyrodniego brata księdza Bosko, a kamień węgielny pod jego budowę został położony w dzień pierwszego stulecia urodzin Księdza Bosko, 16 sierpnia 1915 roku.

Zdjęcia


Udostepnij