Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjańskie Spotkanie Młodych w Wiedniu

  • 23 sierpnia 2018 r.
Salezjańskie Spotkanie Młodych w Wiedniu
Salezjańskie Spotkanie Młodych w Wiedniu

W nawiązaniu do ostatniego europejskiego spotkania młodych pod nazwą „Confronto 2017” we Włoszech, Salezjański Ruch Młodzieżowy Austrii podjął decyzję o zorganizowaniu własnego międzynarodowego spotkania młodzieżowego. I tak, w dniach 13‒17 sierpnia ponad czterdziestu ludzi młodych spotkało się w Wiedniu, by zanurzyć się w „Oceanie wiary”.

Spotkanie rozpoczęło się grami wprowadzającymi, wzajemnym poznaniem się. Uczestnicy nauczyli się nowego tańca, który towarzyszył im przez cały tydzień. Dyskusje prowadzone w małych grupach międzynarodowych, które moderowali Austriacy, a wszystko przeplatało się z rekreacją i zabawami. Ks. Rudolf Osanger, delegat ds. duszpasterstwa młodzieżowego inspektorii austriackiej, odprawił Mszę św. na rozpoczęcie Spotkania Młodych.

Wtorek rozpoczął się celebracją eucharystyczną pod przewodnictwem ks. Patricka Anthonyraja, z sektora salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego. Potem głos zabrała s. Runita Borja, radna generalna ds. duszpasterstwa młodzieżowego Córek Maryi Wspomożycielki, która mówiła o osobistym kontakcie z Bogiem i powołaniu. Austriacki zespół przygotował także warsztaty, w ramach których można było nauczyć się walca, śpiewać tradycyjne piosenki austriackie, nauczyć się przyrządzać sznycle itd. Bardzo miłą niespodzianką była wycieczka na Prater w Wiedniu.

W środę rano Renato Cursi, z sektora salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego, wygłosił ciekawą prelekcję dotyczącą bycia chrześcijaninem dzisiaj. Po południu historyczne centrum Wiednia było miejscem małej zabawy i gier. Przed Mszą św. w katedrze św. Szczepana uczestnicy mogli zwiedzić niektóre zabytki miasta, a po niej wziąć udział w procesji maryjnej z okazji Wniebowzięcia NMP.

W czwartek uczestnicy udali się do „Don Bosco House” w Wiedniu, gdzie kontynuowano spotkanie. Ks. Patrick pomógł zastanowić się nad wiarą w odniesieniu do Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego. W drodze do Schönbrunn uczestnicy przez połowę trasy kontynuowali swoją refleksję w milczeniu, a w czasie drugiej połowy dzielili się spostrzeżeniami z kolegą czy koleżanką. Po modlitwie wieczornej miała miejsce adoracja.

Uczestnicy są bardzo wdzięczni za to doświadczenie i zawiązane przyjaźnie. Zawsze z uśmiechem będą wspominać przeżycia tego tygodnia. Salezjański Ruch Młodzieżowy w Europie jest żywy, a jego grupy przygotowują się do przyjęcia owoców najbliższego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

Autor

Julia Kershhofer


Udostepnij