Przejdź do treści

Wiadomości

Światowe Spotkanie Rodzin 2018 w Dublinie

  • 24 sierpnia 2018 r.
Światowe Spotkanie Rodzin 2018 w Dublinie
Światowe Spotkanie Rodzin 2018 w Dublinie

W dniach 21‒26 sierpnia Dublin jest „stolicą rodzin”. Kardynał Kevin Farrell, od dwóch lat prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, powiedział, że Dublin (Irlandia), został wybrany przez papieża Franciszka jako miejsce tego Światowego Spotkania Rodzin, które odbywa się pod hasłem: „Ewangelia rodziny ‭– radość dla świata”.

W liście zwołującym to spotkanie papież prosi, aby to wydarzenie mogło stworzyć dla rodzin okazję do pogłębienia myśli i dzielenia się treściami adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia”.

To międzynarodowe spotkanie odbywa się co trzy lata. Biorą w nim udział rodziny z całego świata, które gromadzą się, aby modlić się wspólnie i zastanowić nad znaczeniem małżeństwa i komórki rodzinnej. W sposób szczególny tegoroczne spotkanie koncentruje się na takich kluczowych kwestiach, jak:

‭– rola technologii w rodzinie;

‭– konsekwencje konfliktów, jakich doświadczają rodziny i dzieci;

‭– bardziej zrównoważone podejście do gospodarki, pracy i środowiska;

‭– wiara i rodzina;

‭– role „leadership” kobiet na poziomie globalnym i lokalnym;

‭– rola edukacji szkolnej i wychowania jako pomoc rodzinom w wyjściu z ubóstwa.

W 1994 roku było zwołane pierwsze tego rodzaju spotkanie z inicjatywy św. Jana Pawła II. Po 24 latach można zauważyć wielką zmianę w odniesieniu do rodzin. Stąd też „Kościół odczuwa potrzebę, by skierować słowo prawdy i nadziei”. Sytuacja rodzin, które przeżywają poważne problemy, rodzi szkodliwe skutki. „Dzieci [są] wyobcowane, osoby w podeszłym wieku opuszczone, dzieci osierocone, chociaż ich rodzice żyją, nastolatkowie [są] zdezorientowani, a młodzież bez zasad”.

Odnosząc się do tej rzeczywistości, chcąc ją uleczyć, Ojciec Święty używa bardzo wymownego zwrotu „miłość jest rzemiosłem” i dlatego konieczne jest tutaj wychowanie, formacja i towarzyszenie.

„Mam nadzieję, że ta okazja stanie się źródłem odnowionej zachęty dla rodzin z całego świata” – powiedział papież Franciszek. „Przypomni nam o zasadniczym miejscu rodziny w życiu i budowaniu lepszej przyszłości dzieci i młodzieży. Młodzi są przyszłością!”.

Ojciec Święty prosi każdego o modlitwę, „aby to spotkanie było czasem radości i pokoju, dotykiem czułej miłości Jezusa dla wszystkich rodzin, dla każdego dziecka Bożego”.


Udostepnij