Wiadomości
Salezjańska obecność na Światowym Spotkaniu Rodzin
- 28 sierpnia 2018 r.

Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się co trzy lata od 1994 roku. Poprzednie spotkanie odbyło się trzy lata temu w Filadelfii, gdzie papież Franciszek ogłosił, że kolejne odbędzie się właśnie w Dublinie. Tak więc w tym mieście, w dniach 21‒26 sierpnia zgromadziła się rekordowa liczba rodzin, które wzięły udział w tym spotkaniu, biorąc także udział w licznych warsztatach, dyskusjach panelowych, zajęciach i organizowanych debatach.
Również Rodzina Salezjańska była reprezentowana w Dublinie. Istotnie, stoisko salezjańskie przyciągnęło sporą liczbę odwiedzających, a wśród nich uczestników Kongresu. Przede wszystkim to stoisko odwiedzili liczni byli wychowankowie i współpracownicy, szczęśliwi, że Ksiądz Bosko był tutaj zaprezentowany. Odwiedziło je wiele rodzin z Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy, dzieląc się swoim doświadczeniem. To samo uczyniło 47 pielgrzymów z Kanady i Ameryki Północnej.
Stoisko odwiedzili także dwaj kardynałowie salezjańscy, którzy zostali poproszeni o zabranie głosu i przeprowadzenie seminarium w czasie tego Kongresu. Byli to: kard. Óscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu i kard. Charles Maung Bo z Mjanmy. Byli zadowoleni ze spotkania z ks. Eunanem McDonnellem, przełożonym inspektorii irlandzkiej, który zaprezentował książkę poświęconą salezjańskiemu towarzyszeniu młodzieży.
W sposób szczególny uwypuklono działalność „Don Bosco Care”, organizacji, która w Irlandii działa na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i schronienia młodym, którzy nie mogą mieszkać w swoich rodzinach. Salezjanie starają się dotrzeć do tych wszystkich młodych zagrożonych, którzy doświadczyli przemocy fizycznej i psychicznej, a którzy nie żyją w zdrowym środowisku. W momencie, kiedy jakiś człowiek młody zagrożony zostaje przyjęty przez „Don Bosco Care”, jest traktowany bardzo poważnie i z całym należnym szacunkiem.
Obecność salezjańska w czasie tego Światowego Spotkania Rodzin to owoc współpracy, jaka jest realizowana między Salezjanami Księdza Bosko, Córkami Maryi Wspomożycielki, „Savio Volunteers”, „Vides” i „Don Bosco Care”.