Przejdź do treści

Wiadomości

Uczennica z Mumbaju ratuje sąsiadów w czasie pożaru

  • 28 sierpnia 2018 r.
Uczennica z Mumbaju ratuje sąsiadów w czasie pożaru
Uczennica z Mumbaju ratuje sąsiadów w czasie pożaru

Ogień, panika, krzyki, modlitwy i prośby o pomoc obudziły Zen Sadavarte, 10-letnią uczennicę „Don Bosco International School” z Mumbaju o świcie 22 sierpnia. Ogień dostał się do jej sypialni, dlatego też rodzice przenieśli ją i innych członków rodziny do kuchni, gdzie otwarto okno, aby weszło czyste powietrze i można było oddychać.Niestety, do środka wdzierał się tylko dym.

Wielki pożar rozprzestrzenił się na dwunastym piętrze budynku, powodując śmierć czwórki sąsiadów. Natychmiast wezwano pomoc i po kilku minutach można było słyszeć syreny wozów strażackich. Ale bardzo szybko stało się jasne, że strażacy nie są w stanie pomóc wszystkim osobom, które zostały uwięzione we wnętrzu budynku. A kto im ostatecznie pomógł? Kiedy? W jaki sposób?

Wielka pomoc nadeszła ze strony osoby, o której nikt by nie pomyślał. Młodziutka Sadavarte nie wahała się przyjść z pomocą innym. Dziewczynka podarła odzież na małe kawałki i namoczyła je wodą, tworząc w ten sposób rodzaj oczyszczacza powietrza do umieszczenia na nos. Potem poprosiła osoby, które były wraz z nią, by zrobiły to samo, a także położyły wilgotną szmatę na ciało, aby utrzymać niską temperaturę. Posłuchano jej instrukcji, przez co zyskano na czasie, potem strażacy przystąpili do ratowania osób.

Dwa lata wcześniej Sadavarte przeprowadziła coś w rodzaju badania w zakresie zarządzania katastrofami. Wiele nauczyła się odnośnie do pożarów i zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. W ostatnim czasie na świecie odnotowano wiele klęsk żywiołowych, jak tsunami w Japonii czy huragan Katrina w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też Sadavarte zapytała swoją nauczycielką, jak należy się zachować w podobnych sytuacjach. „Dlaczego sama nie przeprowadzisz badań w tym zakresie, by wyjaśnić nam wszystkim, co należy zrobić i jak zachować się w takiej sytuacji?” – zasugerowała nauczycielka.

Tak więc dziewczynka zajęła się tym i właśnie jej wiedza oraz umiejętność zachowania spokoju przyczyniły się do uratowania jej rodziny oraz sąsiadów w czasie tego pożaru. Jej rodzice i szkoła – w której  Sadavarte nauczyła się technik pomocy – naprawdę są z niej dumni.

„Kiedy wydarza się coś takiego, masz powód do dumy, ponieważ wiesz, że jest to owoc pracy, jaki wykonujesz w szkole wraz z całą ekipą” – stwierdził dyrektor szkoły ks. Crispino D'Souza.


Udostepnij