Przejdź do treści

Wiadomości

Anna Kolesarova i Teresa Bracco, dwie błogosławione zainspirowane świętością Dominika Savio

  • 13 września 2018 r.
Od lewej: bł. Anna kolesarova,  św. Dominik Savio i bł. Teresa Bracco.
Od lewej: bł. Anna kolesarova, św. Dominik Savio i bł. Teresa Bracco.

W dniu 1 września, w Koszycach na Słowacji została beatyfikowana przez kard. Angelo Becciu, nowego prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, reprezentującego Ojca Świętego, Anna Kolesarova. Teresa Bracco była beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II dwadzieścia lat wcześniej. Te dwie kobiety, oprócz śmierci w bardzo młodym wieku, łączy również szacunek do św. Dominika Savio, który inspirował je swoim życiem.

 

Anna urodziła się we wsi Vysoka nad Użem, na południowej Słowacji, w bardzo religijnej rodzinie; została ochrzczona dzień po urodzeniu. Potem, w wieku 10 lat przyjęła I Komunię św. i potwierdziła swoją wiarę w sakramencie bierzmowania.

Jej życie płynęło spokojnie do czasu zajęcia jej wioski przez armię sowiecką. Gdy czerwonoarmiści byli już blisko, cała rodzina ukryła się w piwnicy. W dniu 22 listopada 1944 roku jeden z żołnierzy wykrył schronienie i zaczął molestować dziewczynę. Ona broniła swojej czystości stawiając zdecydowany opór. Żołnierz zareagował w bardzo okrutny sposób: zabił ją na oczach jej bliskich.

Z powodu trudnej sytuacji, jaka wówczas panowała, bliscy pochowali ją potajemnie następnego dnia wieczorem na miejscowym cmentarzu. Dopiero po upadku komunistycznego reżimu zaczęto mówić o bohaterskiej postawie tej dziewczyny. Młodzi ludzie zaczęli przychodzić na jej grób, gdzie była wypisana dewiza Dominika Savio: “Lepiej umrzeć niż grzeszyć”.

 

To samo motto inspirowało całe życie inną bardzo młodą błogosławioną – Teresę Bracco. Urodziła się w Santa Giulia, w prowincji Savona; ona także wzrastała w rodzinie głęboko religijnej. Już od dziecka wykazywała szczególne umiłowanie modlitwy, a jej życie duchowe rosło z każdym dniem. Była pod wielkim wrażeniem wizerunku Dominika Savio i jego słynnej dewizy - umieściła ją nawet nad swoim łóżkiem i uczyniła programem swojego życia.

Teresa przeżyła wstrząs w sierpniu 1944 roku, kiedy to wojska niemieckie zajęły jej miejscowość. W czasie ucieczki została schwytana przez żołnierza, który próbował ją wykorzystać. Odważnie mu się przeciwstawiła, co kosztowało ją życie (ją również żołnierz zabił).

 

Anna i Teresa stanęły w obronie swojej czystości za cenę własnego życia. Pozostały wierne do końca dewizie św. Dominika Savio: “Lepiej umrzeć niż grzeszyć”, która inspirowała je przez całe ich krótkie życie.

Źródło

Udostepnij