Przejdź do treści

Wiadomości

Dni Duchowości Salezjańskiej - dzień pierwszy

  • 11 stycznia 2019 r.

Salezjańskie drogi prowadziły dzisiaj do Turynu, gdzie rozpoczęły się Dni Duchowości Salezjańskiej. Pierwszy dzień uczestnicy, którzy przybyli nie tylko z Europy, ale i innych krajów (na przykład z Meksyku, Japonii czy Korei), przeżyli pod kątem Wiązanki Przełożonego Generalnego na 2019 rok.

Spotkanie rozpoczął artystyczny komentarz do Wiązanki w wykonaniu zespołu Adonai, który w formie teatru ruchu próbował oddać przesłanie księdza Bosko, a jest ono aktualne także dzisiaj.

Punktem centralnym było zaprezentowanie treści Wiązanki przez samego Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime niejako w dwóch częściach – pierwszej filmowej, drugiej – słownej, na żywo. Po pierwszej części, którą wszyscy mogą oglądać w swoim języku – film z wiązanką został bowiem przetłumaczony na 36 języków – Ksiądz Generał przeszedł do streszczenia przesłania na obecny rok. Rozpoczął je jednak od wspomnień związanych z tworzeniem filmu z wiązanką. Zdjęcia do niego w części odbywały się na rzymskim dworcu kolejowym Termini. – To były cztery najdłuższe minuty mojego życia – relacjonował ks. Ángel. – Ludzie mówili: Co to za wariat? Proszę, aby twórcy filmu w następnym roku realizację swoich oryginalnych pomysłów umiejscowili gdzie indziej – żartował.

W przemówieniu Przełożony Generalny przypomniał, że wezwanie do świętości skierowane jest do wszystkich na całym świecie. Wskazał także na osoby, które były dla niego inspiracją w wyborze tegorocznego hasła: papież Franciszek, św. Teresa z Lisieux, św. Franciszek Salezy, Mama Małgorzata oraz Maryja.

Za Franciszkiem powtórzył, że świętość jest odpowiedzią na tchnienie Ducha Świętego. Nie jest jednak celem, który osiąga się w jednej chwili, ale drogą, która trwa. Następnie przypomniał, że na Valdocco powstała szkoła świętości realizowana w codziennym życiu. Sięga ona po proste środki, ale nie jest powierzchowna. Ks. Bosko robił wszystko, aby młodzi byli szczęśliwi tu, na ziemi i w wieczności.

Ksiądz Generał podzielił się następnie myślą, usłyszaną od przełożonego generalnego jednego ze zgromadzeń zakonnych, która zaprosiła młodych do refleksji na temat ich posługi. Młodzi ludzie powiedzieli wówczas: „Nie potrzebujemy waszego mówienia o tym, jak powinno wyglądać nasze życie. Potrzebujemy tylko jednej rzeczy. Kiedy patrzymy na wasze twarze, chcielibyśmy w nich widzieć, że to co mówicie, jest prawdą, w którą wierzycie.

– Musimy świadczyć naszym życiem, że naprawdę wierzymy w świętość codzienności – przekonywał wszystkich ks. Ángel. – Czasami nam się wydaje, że Jezus zbyt wiele od nas wymaga, ale wtedy należy pamiętać, że świętość to także przyjęcie krzyża. Przełożony Generalny przywołał postać Tytusa Zemana, który oddał życie za młodych, za powołania.

W dalszej części wystąpienia wskazał na cztery wymiary, które składają się na świętość: przyjęcie, że życie jest przestrzenią spotkania; bycie ludźmi i wspólnotami modlitwy; odkrywanie darów Ducha Świętego oraz rozwijanie cnót. Ponadto zachęcił do dbania o zwyczajne, codzienne sposoby wyrażania wiary.

Wieczorne spotkanie w sali teatru na Valdocco składało się z prezentacji poszczególnych grup Rodziny Salezjańskiej, modlitwy poprowadzonej przez siostry Oblatki Serca Jezusowego oraz ze słów ks. Generała na dobranoc.

Ks. Angel opowiedział o szczególnym darze, który ostatnio otrzymał z Afryki. Były to dwie koperty: jedna pochodziła od chłopców ulicy z Ugandy, którzy zebrali 100 dolarów i przeznaczyli je dla uboższych od siebie, druga pochodziła od uchodźców z obozu Palabek z północnej Ugandy i zawierała 25 dolarów dla ubogich.

– Każdego dnia nasze oczy widzą cuda. We wszystkich wspólnotach codzienne dzieją się cuda. To właśnie najubożsi tego świata niosą w swoich sercach znaki solidarności i ludzkiej wrażliwości – powiedział.

Polskę reprezentuje siedem osób.

Relacja z wydarzenia dostępna jest na Facebooku.

Autor

wk


Udostepnij