Przejdź do treści

Wiadomości

III Średzki Orszak Trzech Króli

  • 31 stycznia 2019 r.

Ulicami Środy Śląskiej, nazywanej Miastem Skarbów, przeszedł III Orszak Trzech Króli. Po raz pierwszy towarzyszyły mu postacie średniowieczne: rycerze i dwórki, z którymi za Mędrcami wędrowało ponad 1000 osób.

Podczas wspólnego świętowania Uroczystości Objawienia Pańskiego w Środzie Śląskiej nie zabrakło tradycyjnych już elementów, towarzyszących wydarzeniu od samego początku, jak i nowości. Co roku dbają o to organizatorzy – duchowni i świeccy skupieni wokół salezjańskiej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Do specjalnie przygotowanej na Rynku Dolnym szopki uczestników orszaku tuż po południowej Mszy św. poprowadziła asysta członków OSP Bukówek oraz harcerzy z pochodniami. Na trasie na mieszkańców Miasta Skarbów i okolic czekali z kolei aktorzy z przygotowanymi scenkami, m.in. walką dobra ze złem i tańcem aniołów. Czoło orszaku prowadzili oczywiście Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Tegoroczną nowością byli mali rycerze, podopieczni średzkich przedszkoli oraz średniowieczne dwórki. Odbył się także konkurs, w ramach którego rodziny przygotowały barwne flagi orszakowe, a najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone.

W Środzie Śląskiej co roku na zakończenie orszaku słuchamy słów Ewangelii i przekazujemy sobie znak pokoju, zapalając zimne ognie. To nie tylko pięknie wyglądający symbol, ale przede wszystkim chwila, w której podkreślamy, że tworzymy wielką wspólnotę, że chcemy razem oddawać hołd Dzieciątku – mówi ks. Wiesław Pindel SDB, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.

Orszak zakończył się wspólnym kolędowaniem pod wodzą lokalnych artystów, m.in. Gosi Pauki i Pawła Wenderskiego oraz poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców i okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij