Przejdź do treści

Wiadomości

Dębno: Światowy Dzień Autyzmu w świetlicy "Nasz Dom"

  • 8 kwietnia 2019 r.

W Świetlicy Socjoterapeutycznej „Nasz Dom” w Dębnie chcemy wychowywać dzieci do szacunku i postaw otwartości na potrzeby i różnice innych ludzi. Dlatego 02 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu - jest świetną okazją do uświadamiania i budowania umiejętności zrozumienia oraz pomocy drugiej osobie.

Autyzm jest zaburzeniem bardzo złożonym i trudnym do przedstawienia małym dzieciom. Niemniej jednak, na co dzień na pewno spotykają one inne dzieci z autyzmem, bądź słyszą o autyzmie, dlatego też warto zwiększyć ich świadomość na ten temat. Osoby ze spektrum autyzmu rozwijają się inaczej, postrzegają świat inaczej i funkcjonują inaczej. Ale inaczej nie znaczy gorzej. Każdy jest indywidualny i niepowtarzalny, ma mocne strony i te słabe.

Świetliczaki ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Nasz Dom” w Dębnie, w ramach akcji #DębnoNaNiebiesko, tego dnia przyszły ubrane na niebiesko . Na zajęciach poznały Feliksa, 8-letniego chłopca ze spektrum autyzmu, który fascynuje się motoryzacją i zna każdą markę samochodu. Natomiast boi się deszczu, a słowo „złość” kłuje go, gdy je wypowiada. Dzieci mogły spróbować zobaczyć świat z perspektywy Feliksa, ale przede wszystkim zrozumieć czemu chłopiec różni się od swoich rówieśników. Na zakończenie Świetliczaki przygotowały prace plastyczne pod tytułem „Jak ja widzę autyzm”. Efekty były zdumiewające, pełne empatii i zrozumienia.

Autor

Katarzyna Izydorska

Źródło

Udostepnij