Przejdź do treści

Wiadomości

Rumia: święcenia diakonatu

  • 8 lipca 2019 r.
Foto: Weronika Kruszyńska
Foto: Weronika Kruszyńska

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi po raz kolejny stało się miejscem ważnego wydarzenia w życiu Inspektorii pw. św. Wojciecha. W sobotę, 29 czerwca br., święcenia diakonatu z rąk J.E. ks. bpa Arkadiusza Okroja, biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, przyjął nasz współbrat Damian Okroj SDB.

Uroczystość zgromadziła rodzinę, przyjaciół oraz współbraci salezjanów, z przełożonym Inspektorii Pilskiej ks. Romanem Jachimowiczem SDB na czele.

W homilii ks. bp Arkadiusz Okroj skupił się na przedstawieniu zadań diakona i cech charakterystycznych dla tej posługi: – Damianie, jako diakon będziesz odzwierciedlać i reprezentować Jezusa Chrystusa, który stał się diakonem, sługą wszystkich. Sługa to człowiek, który odkrył, jaka jest droga do szczęścia. Będziemy szczęśliwi wtedy, gdy będziemy tacy, jaki jest ten, do którego codziennie mówimy "Ojcze". (...) Mamy być podobni do Boga, który jest sługą – głosił.

Szafarz święceń nawiązywał również do relacji rodzinnych kl. Damiana: – Dziękujemy dziś za ludzi, którzy byli świadkami tego, że Bóg jest sługą, bo oni tobie służyli, a pojawiłeś się w rodzinie, w której to było naturalne. Żyliście nie dla siebie samych, ale jeden dla drugiego: bawiliście się wzajemnie, jeden za drugiego był odpowiedzialny. W takich warunkach kształtowało się twoje powołanie.

Jak zaznaczył ksiądz biskup, poprzez posługę diakona, Damian "będzie uczestniczył w kluczowych momentach życia człowieka, który się rodzi, który podejmuje decyzje, co zrobić ze swoim życiem, który odchodzi do Ojca". Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę pokornej służby, wierności modlitwie, szczególnie tej brewiarzowej, oraz na wartość celibatu w kontekście relacji z drugim człowiekiem.

 – Nigdy nie przestaniesz być diakonem, a więc tym, który służy, bo taki jest właśnie ten, który Cię powołał. Chrystus – przypomniał ksiądz biskup kandydatowi do święceń.

Autor

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Źródło

Udostepnij