Przejdź do treści

Wiadomości

Wizyta Przełożonego Generalnego w stolicy Polski z okazji 100-lecia Inspektorii Warszawskiej

  • 21 października 2019 r.

Przełożony Generalny zgromadzenia salezjanów ks. Ángel Fernándeza Artime, tzw. dzisiejszy Ksiądz Bosko, w dniach 18–20 października 2019 r. przebywał w stolicy Polski, żeby w ten sposób wyrazić wdzięczność swoim współbraciom z Inspektorii Warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki za służbę, jaką realizowali w ciągu ostatnich 100 lat.

18 października w piątek przed południem X Następca Księdza Bosko wylądował na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie w towarzystwie swojego sekretarza ks. Horacio Lópeza i radcy regionu Europa Środkowo-Północna – ks. Tadeusza Rozmusa. W ciągu dnia przewidziane były różne spotkania na wysokim szczeblu. Najpierw z nuncjuszem apostolskim w Polsce – arcybiskupem Salvatore Pennacchio, potem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a na koniec z arcybiskupem warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, różnymi polskimi biskupami biskupami i dostojnikami kościelnymi, a także z przełożonymi czterech salezjańskich inspektorii polskich.

Sobota 19 października była przeznaczona na spotkania mniej formalne. Przed południem w Łodzi Przełożony Generalny wziął udział w Święcie Młodzieży i Rodziny Salezjańskiej, którego zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia. Udzielił również wywiadu przedstawicielom krajowych mediów, po czym wrócił do Warszawy, gdzie późnym popołudniem spotkał się ze współbraćmi na braterskim wieczorze.

W niedzielę 20 października w godzinach rannych przewidziany był jego powrót do Rzymu.

Inspektoria pw. św. Stanisława Kostki z siedzibą w Warszawie powstała w 1919 roku, liczy obecnie 277 salezjanów – 235 kapłanów, 11 koadiutorów, 5 diakonów i 16 kleryków – a poza tym 3 nowicjuszy. Obejmuje 28 domów zakonnych, obsługuje 30 parafii, prowadzi 7 szkół i 22 oratoria.

Źródło

Udostepnij