Przejdź do treści

Wiadomości

Sto lat salezjanów w Różanymstoku!

  • 14 listopada 2019 r.
Zdjęcia: Teresa Margańska
Zdjęcia: Teresa Margańska

Jak zapisano w kronice parafii różanostockiej, w niedzielę 10 listopada 1919 r. około godziny 11.00 do Różanegostoku przyjechali trzej pierwsi salezjanie: ks. Walenty Kozak, jako dyrektor i proboszcz, ks. Franciszek Zbanuszek i koadiutor Trącik. Tak rozpoczęła się działalność wychowawczo-duszpasterska na różanostockiej ziemi, prowadzona przez duchowych synów św. Jana Bosko. Dokładnie sto lat później, czyli w niedzielę 10 listopada 2019 roku, w Różanymstoku świętowaliśmy piękny jubileusz.

Wszystko rozpoczęło się w piątek 8 listopada 2019 roku, gdy w Różanymstoku rozpoczęło się Inspektorialne Spotkanie Animatorów z Oratoriów Warszawskiej Inspektorii Salezjanów, w którym uczestniczyło ponad 170 osób. W sobotę animatorzy poznawali historię Różanegostoku i obecności salezjanów w tym miejscu podczas konferencji i historycznej gry terenowej. Ważnym wydarzeniem dnia była Eucharystia, sprawowana w samo południe w Kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, a także wieczór uwielbienia ze świętymi Rodziny Salezjańskiej, który odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej.

Niedziela upłynęła pod znakiem wdzięczności za sto lat salezjanów w Różanymstoku. Młodzież wraz z wieloma innymi pielgrzymami wyruszyła w Marszu Stulecia z Dąbrowy Białostockiej do Różanegostoku, by na zakończenie pielgrzymki uczestniczyć we mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC metropolity białostockiego, w koncelebrze z księdzem inspektorem Tadeuszem Jareckim SDB i licznie zgromadzonymi salezjanami, salezjankami, parafianami i sympatykami Różanegostoku. Po południu był czas na niedzielne oratorium księdza Bosko, a wieczorem wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

Obecnie w Różanymstoku pracuje dwunastu salezjanów w dwóch wspólnotach zakonnych. Prowadzą duszpasterstwo parafialne, Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej, oratorium a także Salezjański Ośrodek Wychowawczy i Ośrodek Socjoterapii wraz ze szkołami: podstawową i branżową. Bez wątpienia możemy nazwać to salezjańskie dzieło polskim Valdocco, gdzie Rodzinę Salezjańską tworzą salezjanie, siostry salezjanki, współpracownicy i przede wszystkim młodzież. A wszystko pod matczynym płaszczem różanostockiej Wspomożycielki i ojcowską opieką księdza Bosko!

Autor

ks. Adam Wtulich SDB

Udostepnij