Przejdź do treści

Wiadomości

Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy. Mała antologia nauczania św. Jana Bosko o modlitwie

  • 12 marca 2020 r.
Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy
Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy

Ta mała antologia, na którą składają się fragmenty pism św. Jana Bosko, powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie, medytacji i kontemplacji. Chcielibyśmy, aby te teksty wzbudziły w czytelniku chęć głębszego poznania działalności wychowawczej Apostoła Młodzieży.

Dziedzictwo duchowe świętego z Turynu nie może być sprowadzone jedynie do wymiaru społecznego czy pedagogicznego, ponieważ sięga ono o wiele głębiej, przypominając każdemu chrześcijaninowi, że nieodzowne jest łączenie aktywności apostolskiej z ugruntowaną modlitwą. Dzisiaj, kiedy zagraża nam niebezpieczeństwo przesadnego zaufania w skuteczność programów wychowawczych i duszpasterskich, ksiądz Bosko przypomina, że klucz do wszystkiego zawiera się w tej maksymie: „Jeśli się modlicie, z dwóch ziaren, które zasiewacie, wyrastają cztery kłosy…”.

Teksty zamieszczone w antologii, czasami mało znane i niedocenione, nie potrzebują obszernych komentarzy. Są przekonujące i wyraziste dzięki zestawieniu ich obok siebie. Pomagają w ten sposób odnaleźć cenne dziedzictwo charyzmatu salezjańskiego.

GIUSEPPE BUCCELLATO jest salezjaninem od 1984 r. i delegatem ds. salezjanów współpracowników (salezjanów świeckich) na Włochy, Maltę i Bliski Wschód. Obecnie wykłada teologię w Studium Teologicznym św. Pawła w Katanii. W 2000 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie na temat roli modlitwy myślnej w charyzmacie św. Jana Bosko. Jest autorem licznych publikacji na temat duchowości księdza Bosko, przetłumaczonych na wiele języków.

Źródło

Udostepnij