Przejdź do treści

Wiadomości

Zakończyliśmy roczną formację wolontariuszy

  • 6 lipca 2020 r.

Wiele osób zauważyło, że nie ma comiesięcznych relacji ze spotkań wolontariatu. Podobnie jak większość naszej działalności w czasie pandemii również formacja wolontariuszy przeniosła się do internetu. Od marca do połowy maja trwała „e-formacja”. Dla tych, co nie mieli dość siedzenia w sieci, bo praca, szkoła, spotkania i chcieli daje kontynuować formację misyjną mogli włączyć się w spotkania on-line.

Grupa fejsbukowa utworzona we wrześniu ubiegłego roku dla kandydatów na wolontariat przerodziła się w miejsce stałego kontaktu, wszyscy byli do niej włączeni. Pomysł był taki, aby poczuć przygotowanie do misji w codzienności. Dlatego też co wtorek i piątek pojawiały się na grupie materiały misyjne, najczęściej do obejrzenia. Ale było też coś do zrobienia osobiście, w zaciszu swojego domu. Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom zeszłorocznym. Nagrywali oni swoje relacje, słówka – super było widzieć ich zaangażowanie. Była też część duchowa. Ksiądz Andrzej Wujek dokończył przewidziane na ten rok konferencje z serii „Poznaj księdza Bosko”. Odnoszące się zawsze do konkretnego życia, tu i teraz. Pozostałe konferencje i słówka przygotowali: s. Bernadetta Rusin, ks. Jacek Zdzieborski i ks. Piotr Gozdalski. Ubogaciliście ten czas! W każdy niedzielny wieczór odbywało się spotkanie na live’ie. Na początek wspólna modlitwa na podstawie niedzielnego Słowa Bożego i opleciona kanonami z Taizé, a potem odpowiedź na pytania przyszłych wolontariuszy nadesłane w ciągu tygodnia. Było intensywnie. Uczyłem się wielu rzeczy, po raz pierwszy robiłem live’a, filmowałem, składałem, komponowałem grafiki.

E-formacja zakończyła się deklaracją, kto decyduje się na wyjazd. A decydowali się Ci, którzy pomyślnie przeszli lutowe spotkanie i testy psychologiczne. Gdzie wyjadą nowi wolontariusze? Oczywiście nie wiadomo gdzie i kiedy, bo kierunki wyjazdów z marca są nieaktualne. Po nowennie do uroczystości Zesłania Ducha Świętego ostatecznie decyzję „Tak, jadę” podjęło sześć osób. Co będzie dalej? Następne spotkanie warsztatowe odbędzie się w lipcu tylko dla wyjeżdżających. Tym razem off-line.

Autor

ks. Tomasz Łukaszuk, koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij