Przejdź do treści

Wiadomości

"Jesteśmy częścią wielkiej salezjańskiej mapy, o jakiej śnił nasz ojciec, Ksiądz Bosko"

  • 4 sierpnia 2020 r.

"Jezus Chrystus, pośrednik Ojca, powiedział do swoich uczniów: Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody (Mk 16,15). Ksiądz Bosko, przekaziciel miłości Ojca do młodzieży, pozostawił salezjanom swoje świadectwo w wielkiej dewizie: Da mihi animas, caetera tolle. Ten, odpowiadając wiernie na wezwanie do miłości w swoim życiu, naśladując Jezusa Chrystusa, pośrednika Ojca, nakreślił pewną mapę w swoim sercu, marząc o edukacji i ewangelizacji młodzieży wszędzie tam, gdzie ci się będą znajdować” – w ten sposób ks. Mendes dos Santos, radca generalny ds. komunikacji społecznej, zaczyna swoje przesłanie, w którym przedstawia Mapę 2020 salezjańskiej obecności na świecie.

Kontynuuje ks. Mendes dos Santos:

"Jego marzenie, jak ziarno Ewangelii, rozeszło się na cały świat. Ziarno dojrzało i stało się wielką Rodziną Salezjańską. Jesteśmy wielkim ruchem osób, które kochają Boga i młodzież.  

Stanowimy część wielkiej mapy salezjańskiej, o jakiej marzył nasz ojciec, Ksiądz Bosko.

Należąc do różnych kontynentów, kreślimy salezjańską mapę, czyniąc to z miłością do młodzieży. Jest to mapa nowa, ponieważ jest kreślona kolorami i pięknem salezjańskiego charyzmatu. Jest zawsze otwarta, nie ma granic, ponieważ obejmuje wszystkich ludzi młodych, zwłaszcza najuboższych i najbardziej potrzebujących.

Na tym globusie każdy salezjanin z każdej wspólnoty ma swój udział w charakterze wychowawczym i rysach tej wielkiej mapy ewangelizacji młodzieży. Każda wspólnota z każdej inspektorii na tej mapie stanowi drogę, która wychowuje do życia i do nadziei.

Wszystkie nasze placówki mają swój kolor i dynamikę salezjańskiego posłannictwa w służbie tym, do których jesteśmy posłani, w różnych regionach i kulturach.

Jesteśmy mapą ludzi młodych! Mapą, którą tworzy Rodzina Salezjańska: SDB, CMW, Salezjanie Współpracownicy, ADMA, BWS i wszyscy przyjaciele Księdza Bosko.

Jesteśmy mapą nowych młodzieżowych języków, mapą cyfrową i mapą sieci społecznościowych. Jako wielka sieć miłości i służby młodzieży stanowimy sieci wychowawcze, które nadają żywotność i widoczność salezjańskiej mapie na świecie.

Na Valdocco Ksiądz Bosko był twórcą tej mapy, którą nie przestajemy kreślić każdego dnia wraz z ludźmi młodymi.

Pewnego popołudnia 1883 roku, jak podają “Memorie Biografiche”, ks. Filippo Rinaldi wszedł do biura Księdza Bosko i był zaskoczony, kiedy ujrzał go z globusem na biurku i oczyma zatopionymi w bezmiar miejsc na globie ziemskim. Ksiądz Bosko myślał o wysłaniu swoich salezjanów jako misjonarzy na cały świat, aby stworzyć świat ewangelizacji.  

Ksiądz Bosko zawsze wierzył, że to Maryja Wspomożycielka uczyniła wszystko. Jej powierzamy wszystkich członków Rodziny Salezjańskiej, młodzież, przyjaciół, którzy podzielają dar salezjańskiego charyzmatu, tworząc wielką i zawsze nową mapę salezjańską, mapę na dziś i na jutro".  

Mapa “Salezjanie na świecie” jest dostępna w dwóch wersjach i trzech formatach na stronie sdb.org.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij