Przejdź do treści

Wiadomości

Sieć “Don Bosco Youth-Net” obchodzi 20-lecie

  • 3 września 2020 r.
Sieć “Don Bosco Youth-Net” obchodzi 20-lecie
Sieć “Don Bosco Youth-Net” obchodzi 20-lecie

“Don Bosco Youth-Net”, europejska sieć salezjańskich organizacji młodzieżowych, obchodzi 20 lat swojego istnienia. Obecnie tworzy ją 18 organizacji działających w 16 krajach Europy.

Od 20 lat DBYN organizuje seminaria, sesje naukowe, kursy szkoleniowe, wymianę młodzieży, podróże naukowe, a także realizuje inne projekty na rzecz młodzieży z organizacji, które ją tworzą. Już od samego początku można mówić w jej przypadku o wielkim sukcesie i nadal nie przestaje się rozwijać. Po pierwszym doświadczeniu większość uczestników lepiej rozumie sens przynależności do wspólnoty międzynarodowej i ten sens przynależności do rodziny DBYN zaczyna być odczuwany.

Ci, którzy przystępują do tej międzynarodowej sieci, zaczynają następnie brać udział w różnych działaniach wewnątrz niej i w ten sposób mają możliwość pogłębić swoje doświadczenie związane z uczeniem się rzeczy nowych i stać się członkiem międzynarodowej grupy przyjaciół. Niektórzy z jej członków stają się w swoim czasie szkoleniowcami DBYN, dzieląc się swoim doświadczeniem z uczestnikami lub młodszymi szkoleniowcami. System edukacyjny, jaki cechuje DBYN, dostarcza pewnych podstaw zasadzających się na elementach chrześcijańskich i prawach człowieka. To nie pozostaje bez wpływu na ludzi młodych, pomaga im w rozwoju i przygotowuje do samodzielnego życia. Dodaje im również odwagi do podejmowania obowiązków jako obywatele przez czynny udział w życiu wspólnot lokalnych, kształtując społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i otwarte na wszystkich. 

Obchody 20. rocznicy odbyły się 22 sierpnia. Początkowo planowano w jeden z weekendów zorganizować te obchody w Niemczech, ale z powodu pandemii zostały przełożone na lato 2021 roku. Świętowania odbyło się na platformie Zoom. Rozpoczęto je Eucharystią, ze słowami powitania i pożegnania prezesa sieci. Potem miał miejsce toast, a na koniec - “słówko na dobranoc” jednej z instruktorek.

“Słówko na dobranoc» było świadectwem jednej z osób przeprowadzających szkolenia, która powiedziała o tym, co oznacza ta sieć dla niej, ile się nauczyła i ile jeszcze może się nauczyć. To były bardzo wzruszające słowa. Przez rok będziemy świętować tę rocznicę z dawnymi i obecnymi członkami, którzy należą do rodziny DBYN. Odbędziemy różne spotkania online i nie możemy się doczekać wielkiego obchodów, które będą mieć miejsce w lecie następnego roku, jak mamy nadzieję, w świecie realnym”.


Udostepnij