Przejdź do treści

Wiadomości

Europejskie instytucje dziękują Salezjanom

  • 4 lutego 2021 r.

 “W tych niezwykle trudnych miesiącach salezjańskie dzieła nie tylko wniosły swój wkład na poziomie projektów i edukacji, ale także odegrały bardzo znaczącą rolę, gdy chodzi o uwrażliwienie klasy politycznej i różnych instytucji na różne problemy. Nie przestajecie pobudzać do odpowiedzialności i dania konkretnych odpowiedzi na potrzeby ludzi”.

Tak powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Maria Sassoli, w czasie spotkania “Next Generation Edu - Education for the Future of Europe”, które odbyło się w dniu 29 stycznia w kontekście Święta Księdza Bosko, a którego organizatorem był “Don Bosco International”, organ należący do sektora salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego, który reprezentuje Salezjanów w kontaktach z instytucjami europejskimi.

Już na początku swojego przemówienia pan Sassoli, po słowach podziękowania za zaproszenie, które skierował pod adresem ks. Miguela Angela Garcíi Morcuende, radcy generalnego ds. salezjańskiego duszpasterstwa młodziezowego, i przyjaciół z “Don Bosco International”, powiedział, że jest szczęśliwy z powodu uczestnictwa w tym spotkaniu, które stanowi okazję do zastanowienia się nad główną rolą edukacji w tym trudnym momencie historycznym”.

Następnie spoglądając na ten “czas wielkich wyzwań”, z pandemią, “która przewróciła nasze życie”, podkreślił, że “Europa, która wyjdzie z tego kryzysu, nie może być taka sama”, ale musi spojrzeć “na przyszłe pokolenia z nowym optymizmem i wielkim zaufaniem”.

Potem, po stwierdzeniu, że “edukacja i kształcenie to dwa kluczowe elementy, które ułatwiają wzajemne zrozumienie i wzrost nowych kompetencji, pozwalających odpowiednio zinterpretować gwałtowną transformację naszych społeczeństw”, przewodniczący Parlamentu Europejskiego przytoczył bezpośrednio słowa samego Księdza Bosko, a dokładniej jedno z jego najbardziej znanych dewiz, zaznaczając, że “edukacja jest także ‘sprawą serca, jest pragnieniem prawdziwego dobra młodego człowieka’”.

“Propozycja edukacyjna, szerzenie wiedzy muszą również uwzględniać rozwój integralny człowieka i muszą stanowić oś, wokół której obracać się będzie nasza polityka powrotu do normalności, integracji, zwłaszcza gdy chodzi o zieloną i cyfrową transformację” – mówił dalej.

W tym kontekście przybliżył działania, jakie podejmują instytucje europejskie w tym względzie, a które dotyczą wzrostu funduszy na realizację polityki młodzieżowej (zwłaszcza na programy “Erasmus” i “Gwarancja dla młodzieży”). Są to proste przykłady potwierdzające pragnienie “zapewnienia obywatelom Europy prawa do integralnej edukacji, na odpowiednim poziomie i dostępnej dla wszystkich”.  

Zbliżając się do końca swojej wypowiedzi, chcąc wykazać, że pozostaje w wielkiej harmonii z salezjańską wizją, pan Sassoli oświadczył: “Europa nie będzie mogła poradzić sobie bez młodych ludzi, a edukacja będzie kluczowym czynnikiem dla ich pełnej realizacji, a także – dla ukształtowania się klasy rządzącej, która będzie świadoma, dojrzała i odpowiedzialna”.

A zakończył, dziękując jeszcze raz ‘Don Bosco International’ i Rodzinie Salezjańskiej “za ich przykładne i trwałe zaangażowanie w Europie i na świecie”.

Autor

ans


Udostepnij