Przejdź do treści

Wiadomości

Misterium Męki Pańskiej na "Łosiówce" ma 89 lat

  • 26 lutego 2021 r.

Minęło 89 lat, odkąd młodzi salezjanie wystawiają w Krakowie na „Łosiówce” Misterium Męki Pańskiej. Istotnie, aktorami są nieprzerwanie od wielu lat młodzi salezjanie studiujący w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie: najpierw byli to alumni z inspektorii krakowskiej (PLS) i wrocławskiej (PLO), a po połączeniu seminariów dołączyli do nich również młodzi salezjanie z inspektorii warszawskiej (PLE) i pilskiej (PLN). Od kilku lat występują z nimi także niektórzy członkowie, a właściwie członkinie wspólnoty „Ziemia Boga”, działającej przy seminarium.

I chociaż to wydarzenie stanowi już w pełni ugruntowaną tradycję, tegoroczna edycja przedstawia pewną nowość: tym razem „Misterium” zostało zaproponowane przede wszystkim jako musical. Mamy tutaj także do czynienia z pewną zmianą dotychczasowej perspektywy. Wiele sztandarowych kwestii, które pojawiały się zawsze w spektaklach, teraz śpiewane są przez inne osoby. To nie Jezus wypowiada pewne kwestie, ale śpiewają je jego uczniowie. A poza tym, to „Misterium” w przeciwieństwie do poprzednich nie jest tak bardzo przepełnione cierpieniem, ale daje nadzieję na lepsze jutro, na dobrą relację z Bogiem, który walczy o nas każdego dnia.

Jednym słowem ta sztuka chce być “Misterium nadziei”: próbuje tchnąć w widza łagodny powiew nadziei, którą niesie ze sobą odkupieńcza śmierć Jezusa na krzyżu, bo przecież to ona rozkuła nas z kajdan, które nałożył na nas grzech; chce oderwać widza od przygnębiającego czasu pandemii i prowadzi go w świat, gdzie przyjaźń jest w stanie przezwyciężyć nawet granicę śmierci.

Za przygotowanie całości „Misterium” odpowiada pan Marcin Kobierski (aktor krakowskiego Teatru „Bagatela”), który jest autorem scenariusza, tekstów piosenek, choreografii, a także przygotował scenografię oraz stroje aktorów do spektaklu. Oto co sam powiedział: “Myśląc o tegorocznym misterium miałem jakby dwa przebłyski, pierwszy to był taki, że to poprzednie bardzo było naznaczone cierpieniem. Czułem, że wewnętrznie nie chcę się prześcigać na cierpienia. Zobaczyłem, że wszyscy dookoła jesteśmy naznaczeni cierpieniem tej pandemii i ono jest bardzo obecne w życiu społecznym. Męka zawsze musi być, ale chciałem spojrzeć na nią trochę od innej strony. Żeby nie zatrzymywać się na cierpieniu, tylko na tym do czego ono prowadzi, czyli nadziei Zmartwychwstania i życia wiecznego. Jezus męką otwiera nam Niebo”.

To szczególne “Misterium”, które stawia nam wszystkim pytanie: “Czy wierzysz w trzeci dzień, co złamał śmierci moc?”, miało swoją premierę tradycyjnie w pierwszą sobotę Wielkiego Postu (20 lutego), chociaż już przedpremierowe próby generalne, które były otwarte dla widzów, cieszyły się niemałym zainteresowaniem.

Spektakle będą wystawiane 4 razy w każdy weekend Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej, oczywiście o ile nie przeszkodzi w tym sytuacja epidemiologiczna. Także z powodu pandemii ilość miejsc została ograniczona z 320 do 120, jednakże zainteresowanie było olbrzymie, bilety rozeszły się w dwa dni.  

Więcej szczegółów można znaleźć na: www.facebook.com/losiowka - seminarium.sdb.org.pl 

 

Autor

Kl. Dominik Kruszyński SDB i ks. Marcin Wosiek SDB


Udostepnij